petek temizleme 374 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 3,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Radyatörler çok soğudu ısıtmıyor, hava soğudu petekler ısıtmıyor ya da petekler eşit ısınmadığı için, kombi çalışıyor ama petekler yine de ısınmıyor. Peteklerin ısıtma sorunları ile ilgili bu ve benzeri sorunları sıkça duymaktayız. Radyatör peteğin tıkanması durumunda peteğin ısınma sorununun giderilmesi petek temizliği ile mümkün olacaktır. Isınmayan radyatör petek için söylenen şey  bazı petekler ısınmıyor için söylenemez diyemeyiz. Ancak, bazı petekler ısınmıyor için petekte hava vardır denirken, ısınmayan radyatör petek için tıkalıdır denebilir.

Radyatörler Çok Soğudu ısıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Radyatörler Çok Soğudu ısıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Radyatörler Çok Soğudu Isıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Soğuk havalarda kombiyi açtınız elinizi radyatöre değdirdiğinizde soğuk ise temizlik gereklidir Radyatörler kirli ise temizliğin yapılması kış soğuklarında üşümeden istenilen şekilde ısınmanın ve  tasarruf etmenin en anlamlı adımı olacaktır. Petekler çok soğudu ısıtmıyor ne yapmam gerekli denildiği takdirde yaygın olarak bilinen uygulama olan ilaçlı cihazı temizlik yaptırılmalıdır. Peteklerde oluşan tıkanıklık ve kirliliğe dayalı sıcak su kanalları da tıkandığından ısı kanallar ısınmaz. Dışarıdan el değdirildiği vakit sıcak bir radyatör beklerken soğuk olan bölgelerin olması bu nedene dayalıdır.

Kış günlerinde soğukların tam olarak hissedildiği bir anda kombiyi çalıştırdığınızda ısıtmayan radyatörlerle karşılaşmak  istemezsiniz. Kombi bakımı ne denli önemli ve gerekli ise radyatör temizliği de o derece gerekli ve önemlidir. Radyatörler ısıyı kalorifer tesisat aracılığı ile kombiden alarak ortamın ısınmasında en son nokta ve sonuçtur. Sizlerin bulunduğu ortamların en iyi şekilde ısınması peteklere ulaşan sıcaklığın en iyi şekilde ortama aktarılması ile olur.

Radyatörler çok soğudu ısıtmıyor nedeni nedir?

Isıtmayan radyatör peteklere anlam veremiyorum diyorsanız bu durumun nasıl oluştuğunu da aktaralım. Kombi kalorifer tesisatı ve peteklerden oluşan bu ısıtma sistemi kapalı devre çalışmaktadır. Yani kombi aracılığı ile çalışan bu sistemin ısınmasını sıcak su sağlar. Sıcak su her daim şebeken gelen suyun ısıtılarak kalorifer tesisatına gönderilmesi şeklinde değildir.

Kapalı devre dediğimiz kalorifer tesisatında belli oranda su olup bu su sürekli aynı sudur. Sürekli aynı su ısıtılıp radyatörlere gönderilir soğuyan su kombi aracılığı ile tekrara ısıtılıp radyatörlere gönderilir. Bu aşamada sürekli kullanılan suda çamurlaşma korozyon oluştuğu gibi tesisatta ve peteklerde de aynı şekilde tıkanmalar olur. Sonuç radyatörle soğudu ısıtmıyor olup çözüm ilaçlı cihazlı temizlik olacaktır.

Benzer Gönderiler: