petek temizleme 447 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerin kirli suyunu boşaltsam petekler ısınır mı için makineli ilaçlı temizlik yapılmadıkça, kirli tıkalı peteklerde sıcak su dolaşımı yavaş olur. Peteklerin içindeki siyah su boşalıp temiz su doldurduğunuzda peteğin üstü sıcak altı soğuk olmaya devem eder.

Peteklerin Kirli Suyunu Boşaltsam Petekler Isınır mı?

Peteklerin Kirli Suyunu Boşaltsam Petekler Isınır mı? Uzmanlar Tesisat

Peteklerin Kirli Suyunu Boşaltsam Petekler Isınır mı? Uzmanlar Tesisat

Peteklerde bulunan kirli suyu boşaltsak denemek için peteklerin ısısında çok değişiklik olmadığını görürüz. Kalorifer petek temizleme makinesi ile basınç yapmadan, petek temizleme ilacı kullanmadan boru iç yüzeylerindeki kirli tabaka ve petek kanallarında tortulaşan kirli tabaka temizlenemez. Hal böyle olunca peteklerin kirli suyunu boşalttık artık ısınacağız diye bir duruma düşmeyin. Gerçek olan şey petek kanalalrında oluşna tıkanıklık giderilmedikçe sıcak su dolaşımda bulunamaz. Kalorifer petek kanallarında tıkalı olan yerlere sıcak su giremez. Sıcak suyun girip dolaşamadığı yerlerde soğuk kalır.

Petek temizliği yapmak peteklerin suyunun boşaltılması mıdır ?

Soğuk günlerin geldiği kapıya dayandığı kış günlerinde  herkesin yaptırmayı düşündüğü petekleri temizletmektir. Bunun için bu işi hakkıyla yapacak bir tesisatçı arayışı başlar. Ya da kendi işimi kendim yaparım düşüncesi ile peteklerin kirli suyunu boşaltsam da olu diyerek işe koyulurlar. Peteklerden kirli suyu boşalttıktan sonra kombi açılıp bir deneme yapılır ancak istenilen ısı alınamaz. Bu defa acaba nerede hata yaptım diye düşünerek bir tesisatçıya danışarak bu temizliğin nasıl yapıldığında peteklerin ısıtacağını sorar.

Resimde de görüleceği üzere peteklerin kanalları çamurla tortu tabakası ile  tıkanmıştır. Bu durumda sadece peteklerin suyunu boşaltmak buradaki kirli tabakanın ortadan kaldırılmasında yeterli olmayacaktır. Burada biriken çamurlu tabakanın temizlenmesi için basınçlı su ve ilaç gerektiği aşikardır. Anlatılan durum görsel üzerinde bakıldığında çok daha net anlaşılmaktadır. Sıcak su sirkülasyonunun önünde duran ve tıkanıklığa neden olan bu durumun çözümü bellidir. İlaçlı cihazlı profesyonel petek temizleme uygulaması ile mümkün görünmektedir.

Tesisatçı firma petek temizliğinin peteklerin suyunu boşaltıp yeni su ilave etmekle olmayacağını bu uygulamada cihaz ve ilaç olması gerektiği çok açıktır. Bu resmi gören ve bu işi kendi yapmaya çalışan kişi onca uğraşın boşa gittiğini  öğrenmiş olur. Eğer petekleri temizletmeniz gerek ise mutlaka bu uygulamayı cihazlı ilaçlı yapacak tesisatçıya yaptırın. Kombi ve kombi sonrası tesisatın uzun ömürlü sorun çıkarmadan çalışmasında bu uygulamanın büyük rolü vardır.

Benzer Gönderiler: