petek temizleme 498 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petekler çok soğudu ısıtmıyor kombiye uzak petekler hiç ısıtmıyor veya kombi çalışıyor petekler ısınmıyor. Kış geldiğinde yapılacaklar listesine giren kalorifer petek temizliği havalar iyice soğumadan yaptırılmalıdır. Eğer kombi bakımı yaptıracaksanız önce petek temizliği yapılmalı sonra kombi bakımı yapılmalıdır. Eğer petek temizliği sonrası petekler ısıtmıyor diyorsanız petek temizliği yapan kişi uygulamayı iyi yapmamıştır, ya da kombi de bir problem var demektir. Havalar soğudu petekler ısınmıyor veya en son petek hiç ısınmıyor için yapılacakları artık sizde biliyorsunuz.

Petekler Çok Soğudu ısıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Petekler Çok Soğudu ısıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Petekler Çok Soğudu ısıtmıyor Havalar Soğuk Üşüyoruz

Kombi petekleri ısıtmıyor, kombiye uzak petekler ısıtmıyor problemleri havalar iyiden iyiye soğuduğunda başlar ve artarak devam eder. Isıtmayan petekler için yapılacak şey cihazlı ilaçlı tesisat petek temizliğidir. Her evde artık peteklerle ısınma sağlanmakta olup bu ısıtma sisteminde oluşacak arızalar olsun ısıtma sorunu olsun her daim karşımıza çıkacaktır.

Petekler çok soğudu ısıtmıyor sorunu bunların başında gelen ve çok sık duyduğumuz sorunlardan sadece bir tanesidir. Petek ısı iletiminde en son nokta ve en önemli ısı iletim aracıdır. Kombinin ısıtıp gönderdiği sıcak su kalorifer borularından peteklere ulaşır burada toplanan sıcak su ortamı ısıtmak için hazır olur. Ortam sıcaklığı peteğin verdiği sıcaklık ile paraleldir. Peteğe gelen sıcak suyun derecesinin yüksek olması maksimum ısı almada önemli etkendir. Diğer taraftan peteğe gelen sıcak suyun petek kanallarında dolaşımı ve petekten dışarıya ısıyı iletmesi de önemlidir.

Bahsettiğim bütün bu aşamaların hepsi ayrı bir öneme haizdir. Örnek kombi sıcak suyu istenilen derece tesisat gönderdi tesisatı tıkalı ise sıcak su ulaşması gereken yere çok geç ulaşacak ve bu aşamada soğuyacaktır. Diyelim kombiden çıkan sıcak su kalorifer borularında zaman kaybetmeden peteklere ulaştı ama petekler çok kirli olduğu için petek kanallarında dolaşım çok yavaş oldu veya her kanala sıcak su girmedi. Bu iki durumda da istenilen düzeyde ısınma gerçekleşmez ve petekler çok soğudu ısıtmıyor problemi ortaya çıkar. Bu nedenlere dayalı olarak eğer ısınma maksimum seviyede olsun diyorsanız ilaçlı cihazlı petek temizliği yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kalorifer Petekleri Evde İlaçsız Makinesiz Temizlesek Olur mu?

Etkili bir temizleme işi ilaçlı makineli yapılacağı için evde makinesiz ilaçsız petek tesisat temizliği çok etkili olmayacaktır. Ancak  kalorifer tesisatındaki kirli suyu boşaltıp temiz su doldurmanın  kısmi etkisi olacaktır. Yani profesyonel yapılan petek tesisat temizliği ile evde yapılan temizlik işi aynı sonucu vermez. Bu açıdan evde elbette bu işi kendiniz yapabilirsiniz fakat sonuçtan çok umutlu olmayın.

Benzer Gönderiler: