petek temizleme 1098 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizliği yaptırdım kombi arızalandı, kalorifer petek tesisat temizliği yaptırdım kombi arıza vermeye başladı ve benzeri şikayetleri olanlar için bu yazımız faydalı olur umarız. Bir defa kombi ve petek temizliği hizmet alacağınız yer tesisatçı firma olmalıdır. Rastgele hizmet aldığınızda kombi ses yapıyor arıza başladı gibi şikayetler başlayabilir. Kombi bakımı ve petek tesisat temizliği ilaçlı makineli petekler yerinden sökülmeden yapılmalıdır.

Petek Temizliği Yaptırdım Kombi Arızalandı | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği Yaptırdım Kombi Arızalandı | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği Yaptırdım Kombi Arızalandı için Olası Nedenler

Kalorifer peteklerini temizlettim kombi arıza vermeye başladı diyenlere rastlamaktayız. Peteklerken kapalıyken kombi çalışır mı, peteklerde hava olur ise kombi arıza verir mi? Bu soruyu yanıtlayıp sonra kombi arıza olası nedenlere geçelim. Petekler kapalıyken kombi kalorifer petek modunda çalıştırılmamalıdır. Petekler hava yapınca kombi arıza vermez. Şimdi olası nedenlere bakalım.

  • Kombi çok eski olabilir. Bu nedene dayalı temizlik yapıldıktan sonra sirkülasyon çok daha hızlı ve etkili olacağından oksitlenen parçalarda bir etkileşim olabilir.
  • Petek temizliği yapılırken kombi ile tesisat bağlantısı kesilmeden temizlik yapılırsa kimyasal ilaç direkt kombi içerisinde çevrileceğinden kombi parçası hassas olduğundan arıza verebilir.
  • Kalorifer Petek tesisat temizliği yapıldıktan sonra petek havaları alınmaz ise ve sistem çalıştırılıp teslim edilmez ise  kombi pompasında hava oluşabilir. Servis adresten ayrıldıktan sonra kombi çalıştırılmaya çalışılır ancak pompa havayı atamadığından kombi arıza moduna geçer.
  • Petek tesisat temizliği yapılırken kombi filtresi temizlenmez ise burada var olan çamur filtreyi tıkamış ise kombi arıza verebilir.
  • Kombi su basınç göstergesi 1,5 bar altında bırakılır ise kombi arıza verebilir.
  • Kalorifer temizliği yapıldıktan sonra kombi alt vanaları dikey konuma alınmadan(açık konum) çıkılırsa kombi çalışmaz.
  • Doğalgaz vanası kapalı ise kombi arıza verir.
  • Bazı durumlarda petek temizliği sonrası peteklerin iyi ısındığını ancak kombinin sıcak suyu vermediği ifade edilir. Burada bahse konu kombi arızasının petek temizliği ile bir ilgisi yoktur. Eğer kombi ile bağlantı kesilip temizlik yapıldıysa bu arıza oluşmaz. Normalde de oluşmaz aslında ama olasılık dahilinde bu arıza olduğunda müsebbibi siz olursunuz.
  • Kalorifer temizleme servisi temizliğe başlamadan önce kombinin çalışıp çalışmadığını kontrol edip kombide bir arıza olup olmadığını en baştan kontrol etmelidir.
  • Birde ucuz fiyat olsun diye rastgele servis çağırdığınızda gelen kişiler bilinmeyen test edilmemiş ilaç kullandıklarından kombi zarar görebilir. Eğer kombiyi sistemden ayırmadan temizlik yaparlar ise sonuç yine aynı olur.

Kombi Bakımı ile Kalorifer Petek Temizliği Hizmeti Aynı mıdır?

Petek temizliği yaptırmadan önce kullanılacak ilacın kullanılmış test edilmiş ilaç olması gerekir. Kombi ve petek bakımı hizmeti alacaksanız kombi bakımı ayrı bir hizmet, petek temizliği ayrı bir hizmet olduğu bilinmelidir. Evde petek temizliği, makinasız petek temizleme yapmanın da çok işe yaramayacağını bilmenizi isteriz.

Tesisatta oluşan çamurlaşma ve korozyon, tıkanıklığa neden olarak sıcak su sirkülasyonunu önler. Bu nedene dayalı yapılan temizlik tamamen kalorifer tesisatı ve peteklerin temizliğinin yapılması ile temizlenir. Bu yapılan işlem petek temizliği olup kombi bakımı ise kombinin için açılarak parçalarının temizlenmesi ve fan temizliğinin yapılması şeklindedir. Yani kombi içi açılmadan yapılacak bakım kombi bakımı değildir. Kombi filtre temizliği kombi bakımı değildir.

Petek temizliği yaptırdım kombi arızalandı durumu ile karşılaşan bir çok müşteri profili ile karşılaşmaktayız. Bu sorunun ana nedenini bir tek etkene bağlamak çok reel bir yaklaşım değildir.

Benzer Gönderiler: