petek temizleme 749 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizleme kaç yılda bir yapılır için petek temizleme makinesi ile petek temizleme işi 1-2 yıl aralığında yapılması fayda sağlayacaktır. Bir taraftan da petekler kaç yılda bir temizlenmeli, sorusu farklı petek tiplerine göre farklı cevaplar ortaya çıkarır. Örnek, alüminyum petek için  yılda bir temizlik gerekli iken döküm petekler için bu süre çok daha uzun olabilmektedir. Panel petek temizliği için ise 1-2 yıl aralığı idealdir.

Petek temizleme kaç yılda bir yapılır? Uzmanlar Tesisat

Petek temizleme kaç yılda bir yapılır? Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Petek Temizleme Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Kalorifer petek temizliğini ilaçlı cihazlı yaptırırsanız 2 yıl sistem sağlıklı çalışacaktır. Isıtma sistemlerinde oluşan kirlenme zamana dayalı oluşan ve tıkanmalara neden olup sistemin ısıtma performansını düşürür. Kalorifer tesisatı olsun yerden ısıtma tesisatı olsun sistem bakımı temizliği yapılmaz ise ısınma performansı istenilen düzeyde olmayacaktır. Petek temizleme kaç yılda bir yapılır sorusuna bu anlamda muhatap olmak kaçınılmazdır. Kullanımda olan sistem kapalı devre çalıştığından çamurlaşma ve tıkanma olduğundan sıcak su sirkülasyonu gerçekleşmesi geç olur. Kaybedilen zaman dilimi içerisinde sıcak su soğuyarak ortamı istenilen düzeyde ısıtamaz.

Kalorifer temizliği kaç yılda bir yapılır bu soruya cevaben şunu söylemek gerekir. Kirlenen tıkanan sistemin temizliği ne kadar erken yapılırsa çok daha sağlıklı ısınma şansını sağlarsınız. Ancak en geç 2 yılda bir sistem bakımı yapılmalı bu sayede tasarruf imkanı sağlanarak kesintisiz ısınma sağlanmalıdır.

Ev olsun iş yeri olsun ısıtma sisteminin bakımı yapıldıktan sonra ortamın ısınmasında etken olan farklı durumlarda vardır. Sıcaklığı etkileyen bu durum başta izolasyon olgusu olup dikkate değer sıcaklık bu sayede kazanılabilir. İzole edilmeyen ortamları ısıtmak hayli zor olacak fazla yakıt tüketimi olacaktır. Sistem çok iyi ısınsa da ortam ısınmayacaktır. Bu durumda izolasyon durumu ön plana çıkmakta bu olumsuz durum ortadan kaldırılmalıdır.

Petek temizliği kaç yılda bir yapılır sorusu için diğer sıcaklığı etkileyen durumlar görülmez ise 2 yılda bir yapılacak temizlik ile sistem sağlıklı çalışacaktır.

Petekler temizlenmez ise ne olur ve petek temizleme nasıl yapılır?

Kalorifer petek bakımları olması gerektiği sürelerde yapılmaz ise petek kanalları tıkanır ve kombinin gönderdiği sıcak su petek kanallarına az girer. Az sıcak su demek peteğin de az ısınması demektir. Petek kanalları kirliliğe dayalı daralıp tıkandığı zaman kombi fazla yakıt tüketip sürekli çalışsa da nafiledir. Petek temizliği bu açıdan önemli olup çok cüzi bir fiyata yapılan bu uygulamayı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Petek temizliğinin yapılması aşamasında petekler yerlerinde kalır sökülme olmadan petekler temizlenebilir. Banyodaki havlupan petek sökülüp petek temizleme makinesi buradan bağlanarak tüm tesisata ve peteklere bağlantı yapılmış olur. Bu sayede ilaçlı makineli kalorifer petekleri temizlenmiş olur.

Benzer Gönderiler: