petek temizleme 2250 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer Tesisat Petek Temizliği ile ilgili aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı yazmaya çalışacağız. Kalorifer tesisat temizleme, kombi petek temizleme, radyatör kalorifer petek yıkama, evde petek temizleme, makinesiz petek temizleme ve merkezi sistem petek temizleme gibi başlıklarda çokça soru sorulmaktadır.

Tesisat içerisinde tam anlamı ile zamanla kirlenen su, taşınmaz balçıksı bir sıvı halini alır ve bu sıvı suyun ulaşması gerektiği her yere ulaşır ve kirliliği gittiği yerlere taşır. İşte tamda burada petek temizliği yada kirlenen petekler kombiyi nasıl etkiler bunu anlatmak kolaylaşır. Kirlenen bu su ile birlikte kombiye de kirli su ulaşarak önce filtreleri tıkar.

Daha sonra kombi giderek yüksek performansta çalışmaya kendini zorlamaya başlar. Buda kombinin zorlanması anlamına gelir ve arızalara davetiye çıkarır. Kirlenen peteklere bağlı olarak daha yüksek performansta çalışan kombi aynı zamanda fazladan doğal gaz ve elektrik sarfiyatı anlamına gelir.

Netice itibari ile petek temizliği yapılmayan tesisat sistemleri hem sizin yeterince ısınmanızı engeller hem de petek temizliğine ödeyeceğiniz fiyattan çok daha fazla maliyetli arızalara sebep olur. Peki bu kadar problemlere sebep olan ve gerçekten önemli oranda giderlerimizi arttıran kirli petekler nasıl temizlenir ?

Kalorifer Tesisat Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Tesisat Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Kombi Petek Temizleme: Bu hizmet, kalorifer peteklerinin cihazla basınçlı suyla temizlenmesini ifade eder. Kombi sonrası kalorifer boru içleri ve petek içlerindeki biriken kirliğin temizlenmesini ifade eder.

Radyatör Kalorifer Petek Yıkama: Petek temizliğinin farklı bir ismi olup cihazla basınçlı suyla petek temizliğini ve kalorifer borularının temizliğini ifade eder.

Evde Petek Temizleme: Evde peteklerin temizliği ise makine olmadan evdeki imkanlarla tesisat ve peteklerde dolaşan kirli suyun boşaltılıp temiz suyun doldurulmasını ifade eder. Ya da peteklerin sökülüp tek tek banyoda makine olmadan suyla  içlerinin yıkanıp yerlerine takılmasını ifade eder.

Makinesiz Petek Temizleme: Makinesiz petek temizleme ile evde petek temizleme işi eşdeğerdir yani aynıdır.

Merkezi Sistem Petek Temizleme: Merkezden kazan dairesinden ilaçlı yapılan temizliği ifade eder. Kazan dairesinden ilaçla ana kolonların ve daire içlerindeki boruların ve petek içlerinin temizliğini ifa eder. Temizleme için dairelere girilme gereği duyulmaz.

Kalorifer Tesisat Petek Temizliği Nedir?

Kalorifer petek temizliği her sene yapılması gereken, ısınmada büyük farklılık ortaya çıkaran  bir işlemdir. Sadece kalorifer, kombi bakımı yapmakla kışın dilediğiniz gibi ısınamazsınız. Peteklerin içinde biriken tortular, kireç kalıntıları zamanla kalın bir tabaka oluşturarak peteklerin ısı yaymasına engel olur.

Evde siz ve sevdikleriniz ısınmak için çabalarsınız. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak ilaçlı cihazlı petekleri sökmeden yapılan kalorifer tesisatı ve peteklerin temizlenmesi için yapılan uygulamadır.

Kalorifer Tesisat Petek Temizliği Neden Yapılır?

  • Kullandığınız kombide herhangi bir arıza olmadığı halde petekler tam anlamıyla ısınmıyor.
  • Yüksek derecede çalıştırdığınız kombi ve yüksek gelen faturalara rağmen petekler ılık olmanın ötesine geçemiyor.
  • Yada peteklerin bazıları kısmen ısınıyor, yani herhangi bir peteğin altı sıcakken üst tarafı ılık yada soğuk oluyor. Bazen de tam tersi durum  söz konusu oluyor. Yani Üst taraf sıcakken alt taraf ya tamamen soğuk yada yeterince ısınmıyor.
  • Kombiden bazen enteresan sesler gelmeye başlar

Aslında siz kombinin tam verimli olarak çalıştığını düşünürken kombi alarm halindedir ve sizin bundan haberiniz olduğunda bazen çok geç olabilir. Çünkü petek temizliği yapılmaması kombinin de yeterli düzeyde ve verimli çalışmaması ve dolayısı ile peteklerin hiç ısınmaması, kısmen ısınması anlamına gelir. Kirlenen petekler kombinin verimini nasıl etkiler diye düşünebilirsiniz. Petek temizliği yapılmayan tesisat sistemlerinde verimin düşmesi beraberinde kombi arızalarını da getirir.

  • Düzenli olarak kalorifer tesisat petek temizliği yapılırsa, soğuk kış günlerinde kombi daha sağlıklı şekilde hizmet verecektir.
  • Kombinin ısıttığı suyu evinizin içinde dolaştıran kalorifer tesisatı ve ısınmanızı sağlayan peteklerde tıkanıklık gibi sorunlar olursa, istediğiniz gibi ısınamazsınız.
  • Zamanla içlerinde biriken atıklar, sudaki kirecin etkisi gibi sebepler peteklerin vazifesini yapamamasına neden olur.
  • Kombi düzgün çalışsa bile, petekler evinizi ısıtamaz, yakıt sarfiyatı artar.

Tesisat sisteminizin yani peteklerin içinde uzunca bir zaman aynı su devir daim ederek dolaşır. Ve zamanla su içerisinde çökmeler ve tortulaşma başlar.

Birde buna  paslanma eşlik ederse tesisat boruları ve peteklerin içinde neredeyse balçığa benzer bir tabaka oluşmaya ve yüzeylere tutunmaya başlar. İşte bu balçık peteklerin tıkanmaya başlaması anlamına gelir. Bu noktada tıkanıklığın meydana geldiği kısımda suyun ilerleyişinin yavaşlamasına ve katılaşan sudan dolayı ısınmanın daha zor gerçekleşmesine bağlı olarak peteklerde ısınma problemi başlar.

Kalorifer Tesisat Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde kalorifer tesisat petek temizliği özel bir makine ve petek temizleme kimyasalları yardımıyla yerinde petekler sökülmeden yapılıyor. Firmamız sizlere bu konuda en iyi teknik desteği verecektir. Kısa bir çalışmanın ardından peteklerin ısı iletimini engelleyen kireç tabakası, dip kısımlarda birikmiş çamur tortuları kolaylıkla temizlenerek kalorifer tesisatının dışına çıkarılır.

Bu yüzden belirli aralıklarla kalorifer tesisat petek temizliği hizmeti almalı, petekleri temizletmelisiniz. Bu işlem farklı yöntemlerle yapılabilir. Fakat cihazlarla ve özel kimyasallarla yapılan kalorifer petek temizliği en sağlıklı olanıdır. Kombi çalıştırılarak peteklerin içindeki suyun sıcaklığı 40-45 dereceye çıkarılır ve özel kimyasallar sistemde dolaştırılır. Cihazla peteklerin içindeki atıklar filtreyle tutulur, kireç kalıntıları temizlenmiş olur. Periyodik olarak yaptıracağınız petek temizliği ile kışı daha sıcak daha konforlu geçirme fırsatını yakalamış olacaksınız.

Soğuklarla doğal gaz faturalarımızın giderek yükseldiği şu günlerde en büyük derdimiz, evlerimizi ısıtmak yada ısıtmaya çalışmak. Düşen sıcaklıklar ile birlikte yükselen doğal gaz faturaları ve artan giderlerimizi dengeleyebilmek bin bir türlü yol deniyor. Kimimiz peteklerin ısınmadığından dert yanarken kimimiz ısınan peteklere rağmen ısınmayan evlerimizden şikayetçiyiz. Ortaya çıkan  bu karmaşanın farklı sebepleri ve haliyle farklı tedbirleri var elbette.

Isınmayan petekler mi sorun yoksa ısınan peteklere rağmen ısınmayan bir ev mi öncelikle bunu tespit etmek gerekir. Eğer petekler ve kombi tam verimle çalıştığını ve doğru şekilde ısındığını düşünüyorsanız sizin ilgilenmeniz gereken evinizin ısı yalıtımıdır. Bütün bu bilgiler ışığında şunu da ifade etmekte yarar var. Periyodik kalorifer tesisat petek temizliği servisine tesisat temizliğini yaptırdığınız takdirde  ısı maksimum değere ulaşacaktır.

Fakat evinizde doğru yalıtım olmasına rağmen eviniz ısınmıyorsa muhtemelen petekler kirlenmiş yada tıkanmıştır. Petek temizliği yaptırmanızın zamanı çoktan gelmişte geçiyor demektir. Petek temizliği nasıl yaparım yada petek temizliği nasıl yapılır diye bir soru hemen aklınızda beliriyorsa bu soru kafanızı çok da fazla yormasın. Çünkü petek temizliği yapan profesyonel firmalar peteklerdeki tüm problemleri olabildiğince ve zahmetsizce çözüme kavuşturuyorlar. Üstelikte bu işlemler yapılırken temizlenen petekler evinizde herhangi bir kirlilik yada dağınıklık oluşturmuyor.

Yerden Isıtma Tesisat Temizliği:

Yerden ısıtma tesisatı ülkemizde evlerde çok yaygın olarak kullanılmayan bir sistemdir. Bu sebeple de sistem hakkımda bilgi sahibi olanlarında başarılı uygulama yapanlarında sayısı çok fazla değil. Yerden ısıtma sistemlerinde meydana gelen ısınma problemleri de kalorifer sistemi ile benzerdir. Çünkü aralarındaki en büyük fark yerden ısıtma tesisatının daha kapalı devre olarak çalışmasıdır.

Ve bu sebeple de ısınmada meydana gelen azalma yada herhangi bir arıza kullanıcıları biraz daha fazla korkutabilir. Fakat yerden ısıtma tesisatının diğer sistemlere göre bir de avantajı vardır veya yoktur bu ayrı bir konu. Yerden ısıtma tesisatı temizliğini gerekli kılan kirliliğin nedeni de kaloriferde olduğu gibi kireçli sular, oksitlenme ve zamanla çamurlaşmadır.

Çünkü kirlenmeden önce yoğunluğu düşük olan suyu ısıtmaya çalışan sistem artık daha yoğun ve ağır olan çamurlu bir suyu hatta bazen balçığı ısıtmaya çalışır. Ve elbette bu çok daha zor ve neticesi çok başaralı değildir. İşte bu çamurlu suyun sistemden derhal tahliye edilmesi gerekir. Yerden ısıtma tesisatının eski performansına kavuşabilmesi açısından bu çok önemlidir. Yerden ısıtma tesisat temizliği için kullanılan kimyasal açıcı ile bu kir ve pas çözünerek sistem tortu ve kirden arındırılır.

Yerden ısıtma tesisat temizliği sonrası önemli ölçüde ısı kazanımı sağlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken sistemin bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Aksi taktirde uzun vade de ortaya çok daha büyük problemler çıkacak ve size yüksek maliyet yükleri olacaktır. Firmamız tarafından yerden ısıtma tesisat temizliği profesyonel olarak yapılmaktadır. Tecrübeli servis elemanlarımız ve kaliteli hizmet anlayışımız ile size bir telefon kadar uzaktayız.

Benzer Gönderiler: