petek temizleme 431 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır dendiğinde anlaşılan şey ısıtmayan peteklerdeki kirli suyun temizlenmesi midir? Yoksa, kalorifer petek içi temizliği petek aralarının temizliği midir? Kalorifer peteklerini temizleme işinde kalorifer tesisat yıkama diye de bilinen ısınma sorunu gidermek için olan temizlik yaygındır. Ancak, kalorifer petek aralarının toz temizliği çok yaygın olmayıp çok da bilinmez.

Sararan kalorifer peteği temizliği ifadesi de aslında ortadadır. Ne anlama geldiği açılmadıkça çok net olmaz. Kalorifer peteği temizleme nasıl yapılır sorusundan anlaşılan elbette petek tesisat temizliğidir. Tesisatçı petek temizleme cihazı ve petek temizleme ilacı ile kalorifer petek tesisat temizliğini yapar. Petek aralarının toz temizliği ise buharlı cihazla ilaçsız saf su ileyapılır.

Kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır? Uzmanlar Tesisat

Kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır? Uzmanlar Tesisat

Kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır?

Kalorifer petek temizliği nasıl yapılır sorusunda ilk olarak kalorifer peteği içi neresi bunu anlatalım sonra temizlik kısmına geçelim. Kalorifer petek içi bizim görmediğimiz boru içleri ve petekte sıcak suyun dolaşımda bulunduğu kanallardır. Bahse konu kalorifer petek iç temizliğini gerekli kılan zamana ve kullanıma dayalı kireçlenme tortulaşma ve çamurlaşmadır. Bu oluşum sıcak su akışkanlığını önleyip ısı iletilmesi gereken yerlere sıcaklık ulaşmadığından buralar soğuk kalır. Elinizi vurduğunuzda belli bölgeler sıcak iken belli bölgeler soğuktur. Bunun anlamı yukarıda bahsettiğimiz tesisat ve petek iç kirliliğidir.

Bazı durumlarda çamurlaşma ile beraber çapaklar partiküller de oluşmakta bunlar kombi içinden geçeceği içinde kombi parça arızaları vermektedir. Bu da çok maliyetli arızalar olabilmekte olup periyodik bakım maliyetinde katlanmak yerine çok daha yüksek maliyetler ile karşı karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtı ve uygulaması tam bu noktada daha ön plana çıkmaktadır.

Peteklerden çıkan çamur sizleri şaşırtmak için yeterli olacaktır. Bu kadar paslı su çamurlu su kombi içerisinden geçip sistemde nasıl dolaşır diye merağınız daha da bir artacaktır.

Bu açıdan özellikle alüminyum petekler, döküm petekler ve yerden ısıtma tesisatı içerisinde oluşan çamurlaşma çok daha hızlı ve fazladır. Bu tip tesisat veya petek cinsi evinde olan vatandaş kalorifer peteğin iç temizliği nasıl yapılır sorusuna yanıt olan petek temizliğinde ortaya çıkan daha çarpıcı sonuçlar görebilirler.

Petek Aralarındaki Tozların Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek aralarına çoğumuz eğilip bakmayız bile, baksak zaten ne anlattığımız daha net anlaşılacaktır. Petek ızgara aralarında biriken tozları temizlemek evde bez alıp yapılacak iş değildir. El petek aralarına girmeyeceği için buharlı cihazla hem dezenfekte işlemi yapılmış olur hem de tozlar temizlenir. Bu sayede, petek ısındığında tozların hareket edip ortama karışmayacaktır. Toz olmayınca sağlıklı ısınma durumu ortaya çıkacaktır.

Benzer Gönderiler: