petek temizleme 726 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteklerinden ses geliyor ise petekten su sesi gelmesi bu durumun bir nedeni olabileceği gibi başka nedenlerde olabilir. Bir çok farklı nedene dayalı ortaya çıkan kalorifer peteği ses yapıyor, kalorifer peteklerinden gelen tık tık sesleri ve peteklerden uğultu sesi şikayetlere neden olur. Kalorifer borusundan gelen ses, doğalgazdan çıt çıt ses gelmesi insanları rahatsız etmektedir.

Kalorifer peteklerinden ses geliyor | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer peteklerinden ses geliyor | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer peteklerinden ses geliyor  ve neden peteklerden ses geliyor?

Kalorifer tesisatından ses geliyor ise bu oldukça rahatsızlık verici bir sorundur. Elbette bunun sebepleri vardır. Eğer bireysel kombi kullanıyorsanız, kombiyi kapatarak buna geçici bir çözüm bulabilirsiniz. Ancak merkezi ısıtma sistemi varsa buna çare bulununcaya kadar petekten gelen sese katlanmak zorunda kalırsınız.

  • Öncelikle Kalorifer tesisatından ses geliyor ise bunun peteklerin kalitesinden kaynaklandığını bilmelisiniz. Petekler ısınıncaya kadar bu ses devam edecektir. Peteklerde kullanılan malzemede genleşme özelliği iyi olmazsa, böyle ısınıncaya kadar ses yapabilir. Bundan tamamen kurtulmak içinde kalorifer peteklerini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Bazen kalorifer peteklerinden böyle ses geldiğinde, sorun musluklardan olabilir. Genellikle termostatik vanalardan gelen bu sorun sizi rahatsız edecektir. Vanalarda bulunan bir iğne ayarlamayı kendiliğinden yapar. Eğer iğnede bir arıza olursa, kalorifer peteğinden ses gelmeye başlar. Eğer böyle bir sorun tespiti yapılırsa, vanaların değiştirilmesi sayesinde kalorifer peteği sesinden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir tesisatçı çağırmalı ve petekleri kontrol ettirmelisiniz.
  • Korozyon ve kirlenme nedenine bağlı olarak boru çaplarında daralmalar oluştuğundan bu daralan noktalarda su basıncı artacağından ses bu şekilde de oluşabilir.

Petek Temizliği ile Peteklerden Gelen Sesler Kesilir mi?

Kış geldiğinde ısınma performansını artırmak adına kalorifer petek temizliği ve tesisat temizliğinin yapılması bu durumu ortadan kaldırabilir. Kalorifer peteklerinin kirlenmesine dayalı petek içlerinde oluşan küçük parçacıklar petek içlerinde ses yapar. Eğer kalorifer petek tesisat temizliği yapılır ise bütün bu parçacıklar temizleneceği için peteklerde oluşan ses ortadan kalkar.

Eğer temizlik yapıldığı halde ses devam ediyor ise bunun nedeni yukarıda belirttiğimiz nedenlerden kaynaklanmaktadır.  Kalorifer peteklerinden ses geliyor ise bu sesin özellikleri de sorunun kaynağını bulmaya yardımcı olabilir. Ancak bunun için profesyonel yardım almalısınız.

Benzer Gönderiler: