petek temizleme 464 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Doğalgaz peteklerinin sıcaklığı çok düştü ise bazı yapmanız gereken şeyler olduğu aşikar. Kalorifer doğalgaz peteklerinde tıkanma var ise ya da kombi performansı düştü ise bu durum ortaya çıkabilir. Diğer taraftan kombi derecesi ayarını kontrol edin bir de kalorifer peteklerinin önü açık olsun.

Sıklıkla duyuyoruz, doğalgaz petekleri tam ısınmıyor ya da bazı petekler ısınmıyor gibi sorunlar ile sahada da çok karşılaşıyoruz.

Doğalgaz Peteklerinin Sıcaklığı Çok Düştü

Kış geldiğinde havalar iyice soğuduğunda peteklerin ısıtmadığını fark edersiniz. Peteklerden beklediğiniz verimi almak kalorifer peteklerinin sıcaklığı çok düştü dememek  için belli periyotlarda kalorifer tesisatının ve peteklerin temizlenmesi gereklidir. Bu uygulamanın gerekliliği iyi bilinirse soğuklar beklenmeden hasta olmadan kışa hazırlık yapılır. Kombi bakımı, kombi sonrası tesisat bakımı ve petek bakımları zamanına yapılarak yakıt tasarrufu da elde edilmiş olur.

Doğalgaz Peteklerinin Sıcaklığı Çok Düştü | Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz Peteklerinin Sıcaklığı Çok Düştü | Uzmanlar Tesisat

Peteklere elinizi vurduğunuzda en üst kısımların ılık alt kısımların ise çok soğuk olduğunu gördüğünüzde burada yapılması gereken çok açıktır. İlk peteklerle ısınmaya başladığınızda peteklere el vurulmaz iken sonradan bu durumun ortaya çıkması tamamen tesisatta oluşan kirliliğe dayalıdır. Oluşan çamur, tortu ve korozyon ısı iletimini büyük oran engelleyerek ısının dış ortama iletilmesinde olumsuz rol oynamaktadır.

Doğalgaz peteklerinin sıcaklığı çok düştü dedirten bu durum için bir tesisatçı arayıp durumu anlattığınızda size önereceği şey petek tıkanıklığının giderilmesi olacaktır. Kombi sonrası tesisatta dolaşımda olan sıcak su sürekli yenilenen bir su olmayıp her daim sistemde kalan sudur. Bu sıcak su her daim tesisatta dolaştığı için zamanla çamurlaşma olmakta bu da kombi filtresini tıkamaktadır. Diğer taraftan boru çaplarında daralmalara ve petek kanallarında tıkanmalara neden olur.

Bahse konu kalorifer peteklerinin sıcaklığı çok düştü sorunun temelinde yukarıda bahsettiğimiz sebepler yatar.  Bunun için çözüm çok basit ve maliyeti çok düşük olan cihazlı ilaçlı petek temizliğidir.

Yoğuşmalı kombi kaçta yanmalı

Kombi derecesi her ev için aynı olmaz bu açıdan kombi derecesi şu olmalı desek de her ev için aynı sonuç alınamayabilir.

  • Bazı evlerin cepheleri dolayısıyla iyi güneş aldığı için kombiyi çok yüksek dereceye almaya gerek olmayabilir.
  • Bazı evlerin mantolaması iyidir sıcak olur kombi derecesini çok yükseltmeye gerek kalmaz.
  • Bazı evlerde alt alt kat çok yüksek derecede kombiyi çalıştırdığı için sizin evde bundan olumlu etkilenir ve kombiyi çok yüksek dereceye almaya gerek kalmaz.
  • Bazı evlerde yukarıdakilerin tam tersi durumlar olur burada kombi yüksek dereceye alınır.

Sonuç en düşük 40 derecede kombi çalıştırılmalı bu işin orta derecesi 50 derece olmalı yüksek derecede 60 olmalıdır. Bu bilginin her ev için olmadığını en başından nedenleri ile de belirttik.

Benzer Gönderiler: