Blog 1221 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer tesisatı korozyon temizliği

Suyun her türlü ortamda kireçlenme etkisi göstereceği bilinmektedir. Kalorifer tesisatında da suyun sayesinde ısınma sağlandığından, zamanla peteklerin içinde aynı olumsuz etkiyi gösterecektir. Bazı kişiler yaz döneminde peteklerin içindeki suyu boşaltıp, kış geldiğinde yeniden doldururlar. Ancak tesisata konulan taze suyun içinde oksijen olduğundan, peteklerde paslanma etkisi gösterecektir.Bu sebepledir ki kalorifer tesisatı korozyon temizliği kimyasal ve cihaz ile yapılarak iyice temizlenmelidir.

Yani bu yapılan sağlıklı bir uygulama değildir. En doğrusu kalorifer tesisatında korozyonu önlemek için petek temizliği yaptırmanızdır. Makine ve kimyasallarla yapılan temizlik işleminde kalorifer tesisatının eski randımanına döndüğüne siz bile şaşıracaksınız. Bu temizliğin iki senede bir yapılması halinde, her sene sağlıklı bir şekilde ısınabilirsiniz.Kapalı devre çalışan tesisatta oluşan korozyon ,tıkanıklık oluşturduğu için kalorifer tesisatı  kimyasal ilaçla temizlenmelidir.

Kalorifer tesisatının kimyasal  yıkama yolu ile temizliğinin yapılması ;

Zamanla veya tesisatın yapılması aşmasında ,peteklerin ,radyatörlerin imalatı sırasında Tesisatta oluşan Katı parçacıklar, devre içerisinde basınçlı suyun etkisi ile sürüklenmekte, pompa, eşanjör, serpantin kazan, vana ve benzeri cihazların bağlantı noktaları ile içerisinde ve ekleme parçalarında birikmektedir.Bu katı faz tabakalaşması ve birikmeler, çeşitli korozyon tiplerinin oluşumunu hızlandırmakta, ısı aktarım hızını azaltmakta ve sıvı akış durumunu olumsuz etkilemektedir Böylece cihaz ve donanımların çalışma verimliliği, kalorifer tesisatında korozyon oluşumu ile önemli ölçüde azalarak kullanım ömürleri kısalmakta ve kısa sürede sistemler devre dışı kalmaktadır.

Tesisatta Kimyasal Yıkama Uygulaması;

Özellikle günümüzde ki kimyasal ile yapılan tesisat temizliklerin çok sağlıklı olmadığı, yanlış kimyasalların kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadır.Fiziksel, kimyasal ve fiziko-kimyasal bağlarla cihaz, donanım ve boru cidarlarına tutunan safsızlıkların yalnız su ile yıkama yöntemi kullanılarak alınması, sökülmesi, temizlenmesi mümkün değildir. Cihaz, donanım ve borulara zarar vermeyen fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip, kimyasal ürünlerin desteği ile safsızlıkların alınması, sökülmesi, temizlenmesi yani kimyasal yıkama yapılması en uygun çözümdür. Bu yöntemi uygulamadan, ‘Koruma Kimyasalı Programı’na başlanılması, beklenen koruma etkisini göstermeyeceği gibi suyun özelliği ve safsızlıklara bağlı olarak çamurlaşmayı da hızlandıracaktır.

Kalorifer Tesisatının ve korozyonun temizlenmesinde kullanılan Kimyasalının Özellikleri;

Tesisat,Cihaz, donanım ve borulara zarar vermeyen fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip ürünlerin kapalı devre temizliği için kullanılması uygun olup kimyasalın özellikle yağ, çamur, kaynak çapakları, demir depozitleri, pas, inorganik toz ve parçacıklarının alınması, sökülmesi, temizlenmesini sağlayan nitelikte olması gerekmektedir. Bu kimyasallar yüzey aktif maddeler ve çeşitli çözücülerden oluşan polimer esaslı kimyasallar ile organik maddeleri dispersetmekte kullanılan kimyasal ürünlerdir.
Tesisatın Kimyasal Temizliğinin yapılması kadar kullanılan malzemenin de önemi büyük ortaya çıkmaktadır.
Sökülen havlupan radyatörlerin içinde yoğunluklu olarak çamur şeklinde çökelti tespit edilmiştir.Bu nedenle kimyasal temizliğin, yeterli ve mekanik tesisatın malzeme yapısı na (çelik, bakır ve alüminyum malzemelere) uygun kimyasalla yapılmadır.

Diğer Tesisat Temizlik  Hizmetlerimiz;

Yerden Isıtma Temizliği,

Merkezi Isıtma Bakım,

Merkezi Isıtma Petek Temizliği,

Kimyasal İlaçlı Tesisat Temizliği,

Yorum Yap