tesisat temizleme 323 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım sorusu ile kendinizi yormanıza gerek olmadığını en başından söyleyelim. Isınmayan petekler için olası nedenler bilinmeden ısınmayan petekler için etkili yöntemler elbette kullanılamaz. Peteklerin altı ısınmıyor, petek buz gibi, petek az ısıtıyor ya da  kombiye uzak petekler ısınmıyor. Bütün bu sorunların ana nedeni peteklerin tıkanmış olması olabilir.

Petekleri nasıl ısıtırım, petekler nasıl daha iyi ısınır ben evde petek temizleme yapsam petekler gerçekten ısınır mı? Kombi kalorifer tesisatı temizleme işinin yapılması elbette ilaçlı cihazlı petek temizleme uygulaması ile olmalıdır. Evde kendi çabamızla kirli suyu boşaltıp yeniden kalorifer tesisatına su basmak petek temizliği değildir.

Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım?

Soğuk havaların kapıda olduğu günlerde hiç istemeyeceğiniz şey ısınmayan peteklerdir. Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım diye oturup düşünmenize gerek yoktur. Her anlamda fayda sağlayacak petek temizliği ve kalorifer tesisat temizliği periyodik olarak yaptırılmalıdır. Vatandaş olarak yapılabilecek şeyler petek havasını almak ve petek vanalarından ısı ayarı yapmaktan öteye geçmez.

Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım? Uzmanlar Tesisat

Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım? Uzmanlar Tesisat

Bireysel olarak ben petek temizliği yapabilir miyim diyorsanız bunu yapmak için önce eliniz anahtar tutmalı ve bu iş için gerekli cihaz ve kimyasala sahip olmalısınız. Bu istenilenler temelde olması gerekenler olup tesisatçı da bunlar olmadan temizlik yapmamalıdır. Cihaz istenilen düzeyde basınç değerine sahip olmalı ve tesisatçı bu cihazla temizliği yapmalıdır. Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım denince sanki her vatandaş bu hizmeti kendi sağlayabilir gibi bir algı oluşmamalıdır.

Vatandaş olarak sizin yapacağınız peteklerin ısıtma sorunu ortaya çıkmadan en az iki yılda bir kombi petek bakımı yaptırmanızdır. Bu sayede ısınma sorununuz olamayacak kış ortasında soğukta kalmayacak ve sağlıklı ısınma şansını elde edeceksiniz. Petek kalorifer tesisat temizliği ilaçlı cihazlı yapılarak ısınmayan petekler ısıtılabilir.

Kalorifer Petekleri Neden Isıtmaz?

Petek neden ısıtmaz bunu anlarsak olay temizliğin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Tıkalı olan peteklerden önce kombiden gelen sıcak su istenilen sıcaklıkta peteklere ulaşmakta mıdır ?

İstenilen sıcaklıkta peteklere ulaşan sıcak su petek kanallarında homojen olarak dağılım göstermekte midir ? Bunlar gerçekleşmesi halinde saten petekler iyi ısıtacak ortam iyi ısınacaktır. Isınmayan petekleri nasıl ısıtırım sorusunun temelinde bu bahsettiğim aşamalardaki tıkanıklık kirlilik yatar. Bu açıdan tesisat temizliği ve petek temizliği yapıldığı sürece ısınmayan peteklerden bahsedilmez.

  • Kalorifer peteklerin altı soğuk üstü sıcak ise petek kanalları tıkanmış olup ısınma sorunu ortaya çıkar.
  • Kombi bakımsız ise ısınma sorunu olabilir.
  • Petekler alana göre küçük ise ısınma sorunu olur.
  • Evin izolasyon sorunu var ise mantolama yok ise ısınma sorunu olabilir.
  • Peteklerde hava olduğunda petek üstleri ısınmayacak ve evde ısınmayacaktır.
  • Kombi çok düşük derecede çalıştırıldığında petekler ısıtmayabilir.

Isınmayan radyatörler için peteklerin havasını almak işe yarar mı elbette yaramaz. Olası nedenleri ve çözümleri yukarıda da sıraladık. Bilinçli hareket etmek en etkili çözüme giden yol olacağı aşikardır.

Benzer Gönderiler: