Nasıl yapılır 686 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Yerden ısıtma tesisatı hava alma işi peteklerden hava alma ile benzerdir. Yerden ısıtma tesisatının havasını almak kalorifer petek hava alma kadar kolaydır. Kollektör üzerindeki hava alma vidasından hava kolayca alınır. Yerden ısıtma sisteminde hava var ise kollektör hava alma vidası sayesinde hava alınır ve yerden ısıtma kollektör ayarı kolektör vanalarından yapılır. Yerden ısıtma sistemi sürekli hava yapar ise  yerden ısıtma otomatik hava alma purjörü takılır.

Yerden ısıtma sistemi havası alma işinde ilk akla gelen kollektörden hava almadır. Yerden ısıtma tesisat temizliği yapıldıktan sonra usta tesisatın havasını alır. Yerden ısıtma tesisatının havasını almak için ucu düz tornavida çoğu zaman yeterli olmaktadır. Yerden ısıtma tesisatında hava oluşunca sistem ısıtmayı keser. yerden ısıtma tesisatı hava yapmış ısıtmıyor ise yerden ısıtmada hava alma işi yapılmalıdır.

Yerden ısıtma tesisatı hava alma kollektörden ayar yapma

Tesisatta oluşan havanın alınması sistemin sağlıklı çalışması açısından önemlidir. Alttan ısıtma sistemi diyede bilinen tesisatta zamana ve kullanıma dayalı hava oluşumundan çok tesisatta bir işlem yapıldığında hava oluşma durumu ortaya çıkar. Yerden ısıtma sisteminde hava alma uygulamasını gerekli kılan anan unsur dikkate alındığında tesisatta yapılan işleme her ne ise hava alma işlemi yapılmalıdır. Homojen ısınmanın sağlandığı bu sistemde  hava oluşması durumunda kollektörlerde bulunan hava alma yerlerinden hava alınabilir.  Bahsettiğim kollektör üzerinde düz tornavida ile çevrilebilecek bir vidaya benzeyen başlıktır.

Yerden Isıtma Tesisatı Hava Alma | Uzmanlar Tesisat

Yerden Isıtma Tesisatı Hava Alma | Uzmanlar Tesisat

Kollketör ibaresine yabancı olabilirsiniz biz bunu da burada açıklayalım. Kollektör, evde kombi altında veya girişte veya farklı uygun bir yerde kutu içerisinde bulunan mavi kırmızı vanaların olduğu yerdir. Burada otomatik hava alma purjörü var ise sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Otomatik hava alma purjörü yok ise bir tornavida ile kollektör üzerinde bulunan yerden kolayca hava alabilirsiniz. Bu açıdan yerden ısıtma sisteminde hava alma uygulaması için bir tesisatçı çağırmanıza gerek yoktur.

Yerden ısıtma sisteminde tesisat havasını alma ısınma için yeterli midir?

Yerden ısıtma tesisatında kirlilik yoğun olarak yaşanır sistemde birde hava oluşması durumunda ısıtma sorunları yaşamaya başlarsınız. Sadece hava almak sistemden verim almak için yeterli olmayacaktır. Asıl ısınmanızın önündeki engel sistemde aşırı çamurlaşmanın olmasıdır. Yoğun olarak yaşanan çamurlaşma bu sistemden beklenilen homojen ısınmanın da önüne geçer. Bu açıdan sistemin bakımı önem arz etmektedir. Önce alttan ısıtma tesisat temizliği yapılır sonra da hava alma işi yapılır. Yerden ısıtma tesisatı hava alma ısınmanın önünde engeldir. Bu açıdan bu kolay uygulama öğrenilerek evde tesisatta hava alma işi kolayca yapılabilir.

Benzer Gönderiler: