Nasıl yapılır 1991 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır için tesisatçılardan telefonla yardım alabilir bu konuyu evde kendiniz çözebilirsiniz. Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılmalı yani petek vanaları nasıl ayarlanmalı hususunda her tesisatçıdan yardım alınabilir. Doğalgaz petek vana ayarı petek vanaları ne tarafa açılır ve hangi tarafa kapanır? Kalorifer peteği vanası saat yönünün tersine yani sola doğru çevrilerek açılır, sağa da kapanır. Petek vana ayarı aslında bazı peteklerin kısılması bazılarının ise tam açılmasını ifade eder.

Kalorifer doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır?

Peteklerde ısı ayarının yapıldığı ve su giriş çıkışı sağlayan vanaların ayarı önemlidir. Doğalgaz petek vanaları ayarlaması evinizin homojen bir şekilde ısınmasına yardımcı olur. Reglaj ayarı da denilen bu ayarlama her ortam için geçerlidir. Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır, bu konuda bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bunu evinizde kendinizde sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Doğal olarak kombiye yakın olan petekler daha fazla ısınır. Kombiden uzaklaşan peteklerde de ısınma daha az olur. Çünkü kombinin ısıttığı su tesisatta dolaşırken biraz ısı kaybına uğrar. Bu yüzden doğalgaz petek vanaları doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır? Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır? Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır, bu konuda sizlere bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Bunun için evdeki petekleri kombiye yakınlığına göre sıralayın. Kombiye en yakın olan peteğin ayarını kapama derecesine yakın bir şekilde açın. Diğer petekleri de sırayla buna göre ayarlamaya başlayın. Kombiden uzaklaştıkça vanaları biraz daha açarak ayarı yapın. Kombinin en uzağında bulunan peteklerin vanalarını hemen hemen tam açık pozisyona getirin. Yakın olan peteklerin vanalarını da olabildiğince kısın. Daha sonra peteklerin nasıl ısındığını tek tek kontrol edin.

Petek Ayarı Dışında Kombiden Ne Tür Ayar Yapılabilir?

Tasarruf için kombi tek bir ayarda tutulmalı sürekli aç kapa yapılmamalıdır. Ne çok düşük ayarda ne de çok yüksek ayarda kombi çalıştırılmamalıdır. Belirleyeceğiniz bir ayarda kombi sürekli çalıştığında ortam sıcaklığı sağlanınca zaten kombi ekonomik moda geçer. Bu sayede gereksiz yakıt tüketilmez ve evde bir sıcaklık da kalır.

Yapacağınız bu ince ayarla ne denli fayda sağlayacağınız aşikardır. İyi ısınıp tasarruf etmeniz için yapacağınız bu ve benzeri ayarlamalar atlanmamalıdır. Yıllık bakımları yapılan kombi petek bakımının yanında bu tarz ayarlar yapmayı ihmal etmeyin. Uzman ve tecrübeli tesisatçılar bu tarz kolaylıkları size tavsiye etmelidir.

Benzer Gönderiler: