petek temizleme 710 kez görüntülendi

Radyatör temizliği ve  petek temizliği  eş değer  uygulamadır.

Tesisatın ayrılmaz parçası olan radyatörler ısının iletiminde en son kale olduğundan ,radyatör kanallarının tıkalı olmaması ,radyatör yüzeylerinin çamurla kaplanmış olmaması için radyatör temizliği gerekmektedir.Zira kanallar tıkalı yüzey de çamurla kaplamış olursa kombiden gelen ısı dış ortama istenilen düzeyde ısı iletimi olmayacağından  sıcak ortam oluşmayacaktır.Bu durumda fazla yakıt tüketimi olacağından faturalar kabarık gelecek bu duruma sizde bir anlam veremeyeceksiniz.

Radyatör temizliği tam da bu anlamda yapılması elzem olup,periyodik olarak bu uygulama yapıldığı takdirde istenilen sıcak ortam düşük maliyetli sağlanmış olacaktır.Bu temizliği gerekli kılan kışı arıza yaşamadan yakıttan tasarruf etme imkanını yakalamak ve cihazların ekonomik ömrünün uzaması için yapılmış bir uygulamadır.Zira kombi petek ve kalorifer tesisatı uyumlu kombinasyon sağlayan ısınmamızı sağlayan tesisat grubudur.Radyatör temizliği ile bu kombinasyonun en sağlıklı şekilde çalışması sağlanmış olacaktır.

Radyatör temizliği için kullanılan kimyasal ilaç güvenilir kaliteli asidik özelliği sisteme zarar vermeyen ve sistemi koruma özelliğine sahip kimyasal ilaç olması gerekmektedir. Radyatör temizliğinde,tesisat temizliğinde kullanılan ilaç tesisatı koruma özelliğine sahip değilse sistemi koruma yerine sisteme zarar vereceğinden, zararlı asit içermeyen kimyasal ilaç kullanılmalıdır.

Kullanılan kimyasal ilaç markası belli olmayan bir ilaç olduğu takdirde peteğin, kombinin eğer merkezi sistem ise kazanının ve dahası tesisatın  zarar görmesi kaçınılmazdır.Olası ortaya çıkabilecek zararların önüne geçmek yine sizlere bağlıdır.Petek Temizliği,Radyatör Kalorifer Tesisat temizliği yaptırmaya karar verdiğinizde size bu hizmeti sunacak firmanın hangi marka kimyasal ilaç kullandığını sorun.Petek temizliğini cihazla nasıl yaptıklarını ve bu hizmet sonrası size nasıl bir artı sağlayacağını mutlaka sorun.Bütün bu hususlara dikkat edildiği takdirde kaliteli bir petek temizliği,Radyatör temizliği hizmeti almış olacaksınız.

Tesisat temizliğini cihazla yapıyoruz.

Radyatör temizliği-1

Sizleri bekleyen sorunlardan habersiz bir şekilde doğal olarak; sistem aktif ve ekonomik olarak çalışacak bizlerde tasarruf edip sorunsuz ısınacağız diye düşünürsünüz.Periyodik olarak yapılması gereken petek temizliği, kombi bakımı, kalorifer tesisatın temizliği marka modeli  ne olursa olsun, her marka model kombi-yoğuşmalı kazan Alüminyum petek ile panel radyatör, döküm petek ve yerden ısıtma tesisatlarında bu durum göz ardı edilmemelidir.Diğer taraftan doğru kimyasal ilaç; demir tesisatta , plastik tesisatta soru işaretlerine yer vermemeksizin, güvenle kullanılabilir.

Doğru tesisat temizleme kimyasal ilacı hangisidir?

Bunun cevabını sürekli sahadaki geri dönüşler olsun, bizlerin işlem üzerinde pilot uygulamalar olsun test sürecinden geçirilip en iyisi hangisidir sorusuna cevap aranmaktadır. Doğru kimyasal ilaç hangisdir vb. merak edilen soru işaretlerini giderebilmek tek bir şıkta cevaplanamaz. Radyatör temizliği,kalorifer tesisat temizliğinde kimyasal ilaç doğru seçildikten sonra ki aşamada, ilaç seçimi kadar önemlidir. Uzmanlar Tesisat  olarak Alman Markası Rothenberger marka kimyasal ilacı kullandığımızı ifade etmiş olalım. Radyatör temizliği ilacı doğru seçildikten sonra ki aşamada ilacın kullanılacağı kalorifer tesisatı demir boru mu, plastik boru mu kaç yıllık bir sistem, kaç m2 lik alan vb. durumlar göz önüne alınarak kullanılacak ilacın dozajı iyi ayarlanmalıdır.

Cihazla tesisat temizliği nasıl yapılır?

Radyatör temizliği-2

Eski demir boru tesisatlarda dozaj iyi ayarlanamaz ise sistem zaten zayıf düşmüştür bunun üzene dozajı yüksek kimyasal ilaç kullanıldığı takdirde tesisat temizliği sonrası zayıf noktalarında delinmeler olacak, bu da su kaçaklarına sebebiyet verecektir. Bu durum çözüm yerine, yeni sorunlarla karşılaşmanız anlamına gelmektedir.Her anlamda ısıtma amaçlı kullanılan sıcak su tesisatı, soğuk su tesisatı, buhar kazanları, Radayatörler, boru hatları vb. sayabileceğimiz aktif çalışır sistemler kireç (şebeke suyunda kireç fazladır) korozyon dediğimiz demirlerde paslanma, alüminyumlarda asitlenme çamurlaşma, taşlanma, tortu tabakasının oluşması sonucu suyun geçtiği kanallar zamanla tıkanacaktır.Bu tıkanıklıklar beraberinde enerji kayıpları, ek maliyetler, ısınamama, yüksek faturaları beraberinde getirecektir. Daha detaylı bakacak olursak ;ilk olarak Yerden Isıtma Sistemiyle başlamış olalım.

Yerden ısıtma sistemlerinde ki temizlik neden yapılmalı ve nasıl yapılmalıdır.

Yerden ısıtma Tesisatı denince peteklerin olmadığı sistemin tamamen yerden montajının yapıldığı, yerden ısınmanın sağlandığı bir sistemdir. Radyatör temizliği yerden ısıtma sisteminde, bireysel sistemde yani kombili evlerdeki gibi dereceyi istediğiniz kadar 70-80 yükseltemezsiniz.Kombili sistemde kombinin derecesini 70-80 lere kadar çıkarılabilmekteyken bu sistemde maksimum -55-60 dereceye kadar yükseltebilirsiniz. Radyatör tesisat temizliği yerden ısıtma tesisatında tamda bu noktada mikropların yaşayabileceği çoğalabileceği bir ortam sağlanmış olur. Sebebi ise  mikropların ölmesi için suyun kaynama noktasına yakın olması gerekmeketedir. Bütün bu bilgiler dikkate alındığında yerden ısıtma tesisat temizliğinin periyodik olarak yapılmasının ehemmiyeti önemi bir kat daha artmış olmaktadır.

Yerden ısıtma tesisat temizliği servisi cihazla temizlik yapmaktadır.

Yerden ısıtma tesisat temizliği

Yerden ısıtma sistemlerinde toz oluşumu sorusunun cevabı farklılık azretmekle beraber, bu duruma şu şekilde açıklık getirilebilir. Hava akımının oluşumu, sıcak ve soğuk hava nedeniyle meydana gelir. Oysa ki yerden ısıtma sisteminde bütün her yerde ısınma eşit olduğu için hava akımı oluşması zordur.Radyatör temizliği eğer hava akımı oluşmuş olsa halıda ki tozlar yükselecek solunum yoluyla bireyleri hasta edecektir.

Diğer bir husus yerden ısıtmatesisatında mite böceği var mıdır?

Mite böceği ile ilgili yapılan araştırmalar bir çok yerde paylaşılmakta olup, genel itibari ile az sayıda da olsa mite böceğinin olduğu ifade edilmektedir. Özetlemek gerekirse yerden ısıtma tesisatında çamurlaşma çok daha hızlı olacağından sistemin aktif verimli, çalışabilmesi için periyodik bakımı ihmal edilmemelidir.Çünkü bu sistemde bakterilerin yaşamını sürdüreceği bir ortam oluştuğundan sağlığımızı tehdit etmektedir.

Yerden ısıtma tesisat temizliği için uzman ekiplerimiz ile profesyonel  hizmet vermeye devam ediyoruz.

Merkezi sistem radyatör tesisat temizliği,

Merkezi sistemin ilk yatırım maliyeti  bireysel sisteme göre daha avantajlı, ekonomik ömrü daha uzun, bireysel sistemde sıcak su alma imkanı sınırlı olup, merkezi sistemde sıcak su temin edilirken bu sıkıntı yaşanmaz, bireysel sistemde boyler kullanıldığı takdirde sıcak  su temininde sıkıntı yaşanmaz, merkezi sistemde tadilatlar, temizlikler, bakımlar, kazan dairesinden yapılacağından bina sakinleri rahatsız edilmeden çözüme ulaşılmış olur. Merkezi sistemde derz avantaj ise bireylerin yakıt tüketiminin paylaşımı adil olmayabilmektedir. Merkezi sistemde radyatör tesisat temizliği yapılırken mutlaka ama mutlaka bu işi çok iyi bilen profesyonel ekiplerle iletişime geçin.

Merkezi sistem bakım ve temizliği cihazla yapılmaktadır.

Merkezi tesisat temizliği-1

Merkezi sistem diğerlerine göre daha komleks bir yapıya sahip olduğu için sistemi iyi bilen merkezi sistem temizliğinin ve bakımının nasıl yapılacağı hakkında da bilgi ve tecrübeye sahiptir.Bütün işlem kazan dairesinden yapıldığı için bireylere rahatsızlık vermeden her daireye ayrı ayrı girilmesine gerek kalmaksızın daha hızlı daha tasarruflu bir işlem olacaktır. Merkezi sistemlere bakıldığı zaman tesisatlar eski tip tesisat ve demir borudur. Dolayısıyla bu hatlarda çürümeler, zayıflamar görülmektedir. Radyatör tesisat temizliği merkez sistemin bakım ve temizliğini yapacak ekiplerin tesisatı iyi analiz ederek kimyasal ilacın kaliteli, siteme zarar vermeyen ilaç ile yapılması yanında bahusus,  ilacın dozajınında iyi ayarlanması gerekmektedir.

Merkezi sistem bakım ve temizliği cihazla yapılmaktadır.

Merkezi tesisat temizliği-2

Gerekli görülürse sistem koruyucu kimyasal ilaçta kullanılmalıdır. Merkezi ısıtma sisteminde temizlik ve bakım sonrası  daralan boru çapları açılır, sistemde sirkülasyon kolaylığı sağlanmış olur, ısı ulaşması gereken her noktaya rahatlıkla ulaşır, radyatörler ve boru hatları açılmış olur, radyatörlerde homojen ısınma gerçekleşir, enerji kayıpları önlenmiş olur, enerji kayıpları azalacağından enerji maliyetleri de azalmış. Belki bu konuya ilişik  yazılacak çok daha farklı şıklarda olabilir. Bakım ve temizlik sonrası tasarruf ettiğinizi faturanızda gözlemleyeceksiniz.

Üçüncü olarak bireysel sistem dediğimiz kombi aracılığı ile ısınınma sağlandığını öngörerek  bu durumuda detaylı incelemiş olalım; Sistem dahilinde kullanılan su şebeke suyu olduğundan sudaki kirecin fazlalığı, kapalı devrede sirkülasyonu sağlanan sudaki çamurlaşma, korozyon sonrası oluşan pas bunlar ve benzeri oluşumlar sonucunda sistemin tıkanmasına ve sağlıklı çalışmasını engelleyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Kombiniziin derecesesini ne kadar yükseltirseniz yükseltin kalorifer tesisatında  , radyatörlerde tıkanıklıklar oluştuğundan kombiden gelen sıcak su daralan kanallardan düşük debide geçebilecektir. Daralan kanallarda sirkülasyon sağlıklı yapılamadığından  homojen ısınma sağlanması mümkün olmamaktadır.

Kazan Dairesi Bakım ve Temizliğini Kimyasal ilaçlı yapıyoruz

Kazan dairesi bakım

Peteklerin yüzeylerindeki çamurlaşma ile oluşan tabakadan dolayı dışarı ısı iletişimi zorlaşmaktadır. Diğer taraftan dolaylı bütün bu olumsuz durumlardan kombide etkilenmektedir. Kalorifer tesisatı ve peteklerde zamanla oluşan tortu, çamur parçacıklarının taşınması sonucu kombide pompa, eşanjör tıkanıklıklarına sebep olup, kombinin arıza moduna geçmesine kadar giden sorunlara yol açmaktadır. Radyatör temizliği eşanjörün tıkalı olmasının zararlarını sıralayacak olursak; kombinin sirkülasyon yapamaması, istenilen sıcak suyun üretilememesi vb sonuçllar ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu sıralamalardan sonra merkezi sistem temizliği, kombili sistem temizliği, yerden ısıtma temziliği peki nasıl olmalıdır hangi ilaç kullanılmalıdır. Kullanılan kimyasal ilaç ve sistem koruma kimyasalları ile sistemlerin daha aktif çalışma ortamı hazırlanmış olacak, korozyon önlenecek, enerji tasarrufu sağlanacak, pahalı ısınma durumu ortadan kalkacak, sistem arızaları önlenmiş olacak, süpriz maliyetler oluşmayacak, bütçenizi sarsacak öngörmediğiniz sorunlarla karşılaşmayacak, sağlığınızı etkileyici durumlar ortadan kalkacak(özellikle yerden ısıtma sistemleri)’tır.

Radyatör tesisat  temizliği biz Uzmanlar Tesisat olarak yazılarımızla sizleri bilgilendirmek ve olası mağduriyetleri önleme düşüncesi içerisindeyiz. Yıllardan beri yaptığımız işin teori kısmının yanıda pratiğini de çok iyi bilmekteyiz.Uzmanlar tesisat olarak ,radyatör temizliği ve yerden ısıtma temizliğini kimyasal ilaç ve  petek tesisat temizleme cihazıyla yapıyoruz.

Diğer tesisat temizlik  hizmetlerimiz:

Yer: Bağcılar/İstanbul, Türkiye