Tıkalı Boru 1319 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Gider açma sustası gider açma kılavuzu, lavabo açma sustası ya da gider açma teli veya pimaş açma sustası gibi farklı isimlerle zikredilir. Hatta daha değişik isimlerle de anılmakta olup, gider boru açacağı, lavabo gider açıcı ve gider açma kılavuzu ile de aynı şey ifade edilmektedir. Her ne isim ile ifade edilirse edilsin işlevi pratik tıkanıklık açma işinde acil kullanılan malzemedir. Peki gider açıcı tel nereden satılır diye soruyorsanız, bu malzeme yani lavabo gider boru kanal açıcı aparatı ya da  klozet gider açma teli nalburlarda satılır. Evde bununla tıkanıklığı açamazsanız, bahse konu gider tıkanıklığı, tıkanıklık açma cihazı ile yapılarak kırmanın önüne geçilmelidir.

Tıkanıklık açma sustası diye bilinen ince yay şeklinde tıkanıklık açmada kullanılan aparat çok daha az kullanım alanı olan bir malzemedir. Çoğu zaman susta alınıp bir işinize yaramadan çöpe atılır. Bu açıdan sustaya ulaşmak almak daha basit ve maliyeti düşüktür. Oysa gider açma kılavuzu daha dayanıklı kalın susta ise ince dayanıksız ve daha basittir.

Gider açma sustası Gider açma kılavuzu 

Gider açma sustası gider açma kılavuzu, tuvalet giderinde, banyo ve mutfak giderinde kullanılabilir. Gider açma kılavuzu ile pimaşlara atılan kağıt ve peçete türü yabancı cisimlerin kılavuz aracılığı ile tesisat dışına çıkarılması ile gerçekleşir. Bu açıdan küçük çapta oluşan tıkanıklıkları açabilecek bir araçtır desek yanlış olmaz. Zor tıkanıklık denilecek ve kılavuz ile açılamayacak tıkanıklıklarda pimaş içinde aşırı yağlanma veya çamurlaşma tarzı tıkanıklıktır. Kısaca kılavuz ile her türlü tıkanıklıkta işe yaramazlar.

Gider açma sustası gider açma kılavuzu | Uzmanlar Tesisat

Gider açma sustası gider açma kılavuzu | Uzmanlar Tesisat

Eğer tıkalı gider zor açılacak bir özellikte olursa, kılavuz telinin işe yaramadığını görebilirsiniz. Bu şekilde açılabilecek giderler tuvalet kağıdı kıl tüy gibi etkenler yüzünden tıkananlardır. Gider boru açacağı, lavabo gider açıcı ile tıkanıklığı açarken gideri tıkayan pislikleri kendine sarar. Bu yüzden sadece tele sarılabilecek atıklar nedeniyle tıkanan giderler için bu yöntem kullanılabilir.

Gider açma kılavuzu özellikle yağlanma yüzünden tıkanan mutfak giderlerinde kullanılamaz. Bunun nedeni tıkalı mutfak giderine sokulan kılavuz tıkanmaya neden olan yağın içinden geçer. Sadece yağ telin çevresini sarar. Giderin içinden yağ kalıntıları temizlenemez. Evinde gider tıkanıklığı olan bazı kişiler, gider açma teli veya pimaş açma sustası ile tıkanıklığı kendi başlarına açmak için uğraşırlar.

Ancak dediğimiz gibi tıkanıklığın neden oluştuğuna göre bunda başarılı olamayabilirler. Bu yüzden usta çağırmak zorunda kalırlar. Zorlu gider tıkanıklığında ustaların cihazla tıkanıklığı açması gerekir. Böylece kırmadan tıkanıklık açılmış olur.

Burada tıkanıklık açılması kendi çabanızla olmayacak ise kesinlikle fazla zorlamayın tıkanıklık açma cihazı ile tıkanıklığı açacak tesisatçı firmayı çağırın.

Benzer Gönderiler: