Petek Tesisatı 6111 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer petekleri ses yapıyor veya peteklerden uğultu sesi geliyor ya da kalorifer peteklerinden çıt çıt ses gelmesi normal mi diye soruluyor. Petekten su sesi gelmesi durumu bir kaç nedene bağlı olup , petekten ses gelmesi tehlikelimi derseniz, tehlikeli değil. Ancak kalorifer peteği ses yapıyor ise nedeni bulunup  bu sorun çözülmelidir. İster kombili sistem ister merkezi ısıtma olsun kalorifer peteklerinden gelen sesler için doğru analiz önemlidir. Her gelen ses aynı nedene bağlanıp hepsi için aynı çözüm üretilir ise sonuç alınamaz.

Kalorifer petekleri ses yapıyor nedeni ne olabilir?

Kalorifer tesisatı ve peteklerden ses gelmesinin farklı nedenlerini paylaşalım. Kalorifer petekleri ses yapıyor durumunun tamamını madde madde yazarsak akılda kalma olasılığı daha yüksek oranda olacaktır. Bu açıdan hem bireysel ısınma kombili sistemi hem de ortak kullanım olan merkezi sistemi burada ele alacağız.

Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Petekleri Ses Yapıyor | Uzmanlar Tesisat

Bireysel kombi kullanımın olduğu yerlerde peteklerden ses gelmesi halinde çözüm daha kolaydır. Peki bu sistemde sesin nedenleri nelerdir ?

  • Kombili bireysel sistemde peteklerden ses gelmesi peteklerin kirli olmasından kaynaklanabilir. Petekten su sesi gelmesi, kalorifer peteği tıkalı olduğunda petek içlerindeki taşlaşmış katı cisimler kaynaklı olabilir. Petek temizliğinden sonra ses kesilir.
  • Peteklerde hava oluşumundan kaynaklanabilir. Peteklerden hava alındıktan sonra ses kesilir.
  • Kalorifer petekleri zaman zaman tık tık diye ses yapar ve bunda petek kalitesi de peteğin ses yapmasında bir etkendir. Peteklerin kalitesiz olması ile genleşme sonucu ortaya çıkan sestir. Peteklerden gelen tık tık sesi gelmesi petekler ilk ısındığında genleşme kaynaklı oluşabilir. Bu durumda petekler ısındıktan sonra ses kesilir.
  • Peteklere akılı termostatik vanada bir arıza var ise ondan kaynaklanabilir. Termostatik vanadan ses gelmesi ise termostatik vana iğnesi bozulunca ses yapabilir.  Termostatik vana değiştirildiğinde ses kesilir.

Kombi peteklerin ses yapması ise zaten yukarıda sıraladığımız nedenlere dayalı olacağı için tek nedene bağlanamaz.

Merkezi Sistem Peteklerden Ses Gelmesi

Merkezi sistem ile ısınıyorsanız peteklerden gelen sese bireysel olarak çözüm üretmeniz daha zor olacaktır.

  • Merkezi sistemle ısınıyorum peteklerden ses geliyor diyorsanız bu durumda kirlilik veya hava ile ilgili ise kalıcı çözüm yoktur.
  • Merkezi sistemde petekler kaliteli değilse ve ses peteklerin genleşmesi ile oluyor ise petekler değiştirilebilir. Kaldı ki ses için bu maliyete kaçımız katlanabiliriz.
  • Merkezi sistemde ses sorunu daha çok yaşanıyor desek yanlış olmaz. Ortak kullanımda ses sorununda çözümde bir o kadar zordur.

Kalorifer peteği ses yapıyor nedeni ne olabilir sorusuna maddeler halinde cevap vermeye çalıştık umarım yararlı olmuştur. Eğer yararlı olduğunu düşünüyorsanız kısa da olsa bir yorum bırakın.

Benzer Gönderiler: