Petek Tesisatı 644 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklere antifiriz konulur mu sorusu, kış oldu mu en çok sorular soruların başında gelmektedir. Petekler için kimyasal kullanmak antifiriz kullanmaktan daha iyi bir seçenektir.

Peteklere antifiriz doldurma doğru mu,  kalorifere antifiriz konulur mu veya kombide antifiriz kullanımı doğru mudur? Bu ve benzeri yerden ısıtma tesisatına antifiriz koymak doğru mudur soruları çok soruluyor. En başından belirtelim ki petekler için üretilen ilaç dururken başka ilaç kullanılmamalıdır. Olması gerekeni yapmayıp da antifiriz koydum petek delindi demek çok akıllıca olmayacaktır. Kalorifer tesisatına antifiriz koymak sıkıntı çıkarabileceğinden hiç denememek gereklidir. Kalorifer peteklere antifiriz koyma yerine petek koruma kimyasalı koymak daha iyi olacaktır.

Peteklere Antifiriz Konulur mu ?

Kalorifer petek tesisatına koruyucu kimyasal olarak ne konmalıdır ? Öncelikle antifiriz nedir ? Kalorifer peteklerine antifiriz koymak doğru mu sorusuna cevap aramak gereklidir. Antifiriz hepimizin bildiği üzere araç radyatör suyuna eklenerek sıfır derece altında donmayı önlemek için kullanılır. Araç radyatörlerinde kullanılan bu kimyasalın evde ısındığımız peteklerde de kullanılmasındaki beklenti nedir. Bunu evdeki peteklerde kullanan kişinin amacı peteklerin hızlı ısınıp geç soğumasını amaçlar. Bu şekilde az fatura ödemeyi ve yüksek derecede ısınarak tasarruf etmeyi amaçlar.

Peteklere Antifiriz Konulur mu? | Uzmanlar Tesisat

Peteklere Antifiriz Konulur mu? | Uzmanlar Tesisat

Oysa günümüzde kalorifer tesisatı ve peteklerin korunmasını amaçlayan koruyucu kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Bu alternatif var iken üretim amacı farklı olan antifirizi kullanmak ne denli doğrudur.

Neden Antifiriz Kullanıyorsunuz?

  • Her kimyasal kendi üretim amacına uygun yerde kullanılmalıdır.
  • Kalorifer tesisatına konulan antifiriz dolaşım halinde olan su ile beraber kombi içerisinden de geçer. Bu durumda kombi arızasına neden olacak eşanjör delinmesi gibi arızalar ortaya çıkabilir.
  • Antifirizi kullanırken ne tür zararlar ortaya çıkar iyi analiz etmek gerekir.
  • Oysa koruyucu kimyasal ilaç bütün petek cinslerinde kullanılabilir.
  • Koruyucu kimyasal ilaç her tür tesisatta ve yerden ısıtma tesisatında kullanılır.
  • Antifiriz donma riski olan güneşle ısınan su ısıtma tesisatlarında ve araçlarda motor soğutma sistemlerinde kullanıldığını biliyoruz.

Peteklere antifiriz konulur mu sorusuna ne tür bir cavap buldukta bu kimyasalı kullanıyoruz. O halde bizi kalorifer tesisatında koruyucu kimyasal yerinde antifiriz kullanmaya iten neden nedir. Antifirizin ucuz olması veya antifirizi tedarik etme kolaylığı mı nedir bizi bu kullanıma ana neden bunu belirlemek gereklidir. Oysa artık koruyucu kimyasala ulaşmak kolay olup  koruyucu kimyasalın fiyatı da uygundur. Sonuç,  tavsiyemiz hangi ürün ne amaçla üretiliyor ise o amaca uygun kullanılmalıdır.

Benzer Gönderiler: