Petek Tesisatı 635 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteği su doldurma işi kolay olup doğru su doldurma musluğu sola doğru açılarak kalorifer peteğine su doldurabilirsiniz. Peteklere ilk su verme işi kombi altı su doldurma musluğu aracılığı ile yapılmakta bu sayede tüm kalorifer borularına ve peteklere su verilmektedir. Kalorifer tesisatına su basma işinde su doldururken kombiden de su basıncının 1,5-2 bar arasında olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kombiye fazla su doldurursanız bu defa kombi altından su akmaya başlayacak. Bu durumda endişe etmeyin, kombi fazla suyu otomatik olarak dışarı atmaya çalışmaktadır.

Kalorifer Peteği Su Doldurma | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteği Su Doldurma | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteği Su Doldurma Kombiye Su Nasıl Basılır?

Kalorifer tesisatı su basıncı düştüğü zaman kombi arıza verir çalışmaz. Kalorifer petek su doldurma uygulamasını gerekli kılan kalorifer peteklerinin içinde kombinin ısıttığı su dolaşımıdır. Kombi su  basınç göstergesine bakılarak su seviyesi kontrol edilir eğer 1,5 altında ise kombi altında bulunan su doldurma vanası çevrilerek su doldurulur. Kombi markalarına göre kimi kombi altında elinizle rahatça tutabileceğiniz uzun başlıklı vana bulunur. Kimi kombilerde biraz daha farklı vana tipleri bulunur.

Evin her bölümünün ısınmasına yardımcı olan kalorifer tesisatında su seviyesi korunmalıdır. Eğer kalorifer tesisatında su kaçağı oluyorsa, tesisata bakım yapıldıysa, peteklerden hava alındıysa su eksilmesi olabilir. Ya da başka bir sebepten dolayı kalorifer tesisatında su eksildiyse, suyun basıncında düşme olur. Eğer su basıncı düşerse tesisata su ilave etmeniz gerekecek. Kalorifer petek su doldurma uygulaması sizin yapabileceğiniz bir şeydir. Ama bunun için profesyonel yardım gereken durumlarda olabilmektedir. Böyle bir durum hasıl olduğunda servisi arayarak ustaları çağırmanız gereklidir.

Kombi Su Basıncını Nereden Kontrol Edebilirim?

Kalorifer tesisatının suyunun eksildiğini kombi üzerinde bulunan ve su basıncını gösteren yerden görebilirsiniz. Kalorifer peteği su doldurma sırasında kombinin altındaki su doldurma musluğunu bulmanız gerekir. Bu musluğun rengi siyah, mavi gibi renklerde olabilir. Kombinizin markasına, modeline göre değişkenlik gösterebilir.

Musluğu açarak peteğe su verebilirsiniz. Su basıncı 1,5-2 barın altına düştüyse, kalorifer peteğine su doldurmanız gerekecek. Böylece tesisatta eksik suyu tamamlarsınız. Su basıncının normale geldiğini gördüğünüzde ise, hemen musluğu saat yönüne doğru çevirerek kapatın. Kalorifer peteklerinde su eksik olursa, evinizi ısıtamazsınız. Kaloriferi böyle kullanmakta sakıncalı sonuçlara yol açabilir.

Benzer Gönderiler: