Petek Tesisatı 1225 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklere ilk su nasıl verilir sorusunda her zaman da değindiğimiz gibi bu işlem evde kolayca yapılabilir. Kalorifer peteğine su doldurma, kombiye su basma için kombi altı su doldurma vanasına ulaşıp yavaşça sola doğru çevirerek olur. Peteklere ilk kez su doldururken su basınç seviyesi kontrol edilmeli ki, fazla su basmış olmayasınız. Peteklere su basma, peteklere ilk defa su doldurma işinde bilinçli davranmalı 1,5-2 bar arası su doldurulmalıdır.

Peteklere İlk Su Nasıl Verilir Kombiye Su Basma

Kombi tesisatından su sızması durumunda, kalorifer petek tesisatı su basıncı düşecek ve kombi arıza verecektir. Kalorifer tesisatı montajı yapıldığı zaman peteklere ve kalorifer tesisatına su verilmesi gerekir. Bu sayede tesisatta hatalı bir kaynak veya hatalı pir malzeme var ise tespit edilip değişimi yapılır. Sorunsuz şekilde tesisat ve petekler teslim edilmiş olur. İlk aşama gerekli kontroller yapılarak çalışır vaziyette sistem teslim edildikten sonra su eksiltmesi olursa kombi altındaki vanadan sisteme su ilave edilir. Peteklerin içinde dolaşan suyu doldurmak için yapılması gereken şey basittir.

Peteklere İlk Su Nasıl Verilir? Uzmanlar Tesisat

Peteklere İlk Su Nasıl Verilir? Uzmanlar Tesisat

Peteklere ilk su nasıl verilir, bu konuda öncelikle kullandığınız kombinin markasına ve modeline göre hareket etmelisiniz. Kombinin su doldurma musluğu belirlenmeli, musluk açılarak sisteme belli oranda su verilmelidir. Su fazla vermeniz durumda kombi fazla suyu geri boşaltacaktır. Eğer suyu az verirseniz de kombi arza ışığı sönmeyecektir.

Bu şekilde peteklere ilk su nasıl verilir durumu ortaya çıktığında herkesin profesyonel yardım almasını gerektiren bir durum olursa yardım alınmalıdır. Kombi basınç göstergesine bakılarak peteklerde eksilen su tamamlanabilir.  Normalde peteklerde bulunan suyun belli miktarda olması gerekir. Kombide bulunan su basınç ibresi 1,5 bar olursa suyun yeterince olduğu anlaşılabilir. Peteklere ilk su verme işleminde kullanılan kombi markasına göre su doldurma musluğu kullanılır. Bu musluk markaya göre mavi, siyah gibi renklerde olabilir.

Kombi Su Doldurma Vanaları

Kombi altı su doldurma vanaları kombi marka modeline göre değişse de genelde siyah mavi ve uzun vanalardır. Kombi su doldurma vanaları kombi altlarında ulaşımı kolay yerlerdedir. Bu vanalardan peteklere su verirken kombi su basınç göstergesine de bakarak istenilen seviyeye geldiğinde vana kapatılmalıdır. Eğer kombi alt vanasını kapatmakta geç kalırsanız fazla su vermiş olursunuz. Bu durumda kombi devreye girerek fazla suyu kombi altında bulunan tahliye hortumundan dışarı atar. Kombi altından su gelmeye başladığı an hemen bir kap bulun ve kombi altına yerleştirin.

Su bitinceye kadar basınç normal değerine ulaşıncaya kadar su akmaya başlayacaktır. Bu su doldurma musluğunu saat yönüne çevirince kapatır, saat yönünün tersine açarsanız peteklere su vermiş olursunuz. Ama bu esnada basınç ibresindeki değeri de dikkate almalısınız. 1,5 bar olduğu zaman musluğun hemen kapatılması gerekir

Benzer Gönderiler: