kombi 477 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombiye su verme nasıl yapılır hususu çok merak edilen evde yapılması kolay olan bir iştir. Kombilerde su basma uygulaması yapılırken de kombiye fazla su basmak sizi telaşlandırmasın. Kombinizin su basıncını ayarlamak için kombiye su basma işlemi için kombi altındaki su doldurma vanasını bulmalısınız. Kombiye su verirken kombi açık mı olmalı, kombiye nasıl su verilir veya kombiye su doldurma vanası dönmüyor gibi sorularında elbette cevabı nettir. Kombiye su verme işlemi başlığı altındaki bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kombiye su verme nasıl yapılır?

Kombi, ısınmak için en fazla bireysel ısınma adına tercih edilen yöntemdir. Kalorifer tesisatı ile ısınmak evin her yerinin homojen şekilde ısınma sağlaması periyodik yapılacak temizlik ile mümkündür. Bildiğiniz gibi kalorifer sisteminin evi ısıtması içinde sirkülasyon halinde bulunan sıcak su sayesindedir. Bu yüzden kombi su eksilttiğinde  arıza moduna geçmesi önlenerek kombiye su ilave edilmelidir. Bu uygulamayı yapabilmek için kombiye su verme nasıl yapılır, bunun bilinmesi gerekir.

Kombinin alt kısmında elinizle fark edeceğiniz bir vana olur. Bu vana kombiye su basmanızı sağlayan vanadır. Eğer vana yoksa düz bir tornavida kullanmanız gerekebilir. Vanayı çevirdiğinizde ya da tornavida ile işlem yaptığınızda, kombinin üst kısımda bulunan su sayacı göstergesinde olan ibrede oynama olur. Su verdiğinizde su sesi de gelecek  olup bununla beraber su göstergesinde yükselme olacaktır. Ancak kombide bulunan ve su basmaya yarayan muslukta sorun bulunuyorsa yapmanız gereken yetkili servisi çağırmaktır.

Kombi Su Basıncı Kaç Bar Olmalıdır?

Kombiye su verme nasıl yapılır, diye merak edenler için basit bir şekilde açıklamaya çalıştık. Kombideki su basıncı da 1,5-2 bar arasında olursa ideal olur. Bunun üzerindeki su basıncı tavsiye edilmez. Bunun altındaki su basıncında ise kombi çalışmayacağı için evinizi ısıtamazsınız. Kombideki su basıncı 3 ve üzerinde olursa, fazla suyu kombi kendiliğinden boşaltacaktır. Kombi alt boşaltma tahliye giderinden su akmaya başlayacak ve fazla su sistem dışına atılacaktır. Bu durumu bilmiyor iseniz telaş etmenize neden olacak ancak suyun neden aktığını bildiğiniz takdirde bunun normal bir durum olduğunu bildiğinizden stres yapmayacaksınız. Bu açıdan, kombiye su ilave edilirken kombiyi kapatıp su verin kombi göstergesini kontrol edin.

Benzer Gönderiler: