kombi 1239 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi filtresi, kalorifer kombi tesisat filtresi temizliği petek temizliği kadar önemlidir. Kombide filtre tıkanır ise su döngüsü yavaşlar ve sıcak su sirkülasyonu düşer.  Tıkanıklık kombi filtre modelleri ile değil tesisatın kirlenmesi ile daha çok ilişik bir durumdur. Kombide önemli göreve sahip filtre kalorifer tesisatından gelecek bütün pisliği tutarak kombi arızalarını önler. Kombiye giden kalorifer tesisat borusu üzerinde bulunan kombi filtre temizliği büyük önem taşımaktadır.

Kombi Filtresi | Uzmanlar Tesisat

Kombi Filtresi | Uzmanlar Tesisat

Kombi filtresi Ne İşe Yarar?

Kombide önemli göreve sahip filtre kalorifer tesisatından gelecek bütün pisliği tutarak kombi arızalarını önler Kombide filtre kalorifer tesisatındaki yabancı cisimlerin kombiye kadar ulaşmasına engel olur. Tesisattaki çamur tortularının, toz parçalarının kombiye gitmesine ve zarar vermesine engel olduğu için, kombinin kılcal borusunun, eşanjör ve pompasının tıkanmasına da engel olur. Ancak kombi altında girişte bulunan bu parça tıkanırsa, petekler evinizin ısınmasına yetecek düzeyde ısıyı yayamaz, bazı hallerde de petekler hiç ısınmaz.

Yakıt sarfiyatınız yükselse bile, ısınma istediğiniz düzeyde olmaz. Isınmada randıman alınmaz. Bu nedenle kombi filtresi belirli aralıklarla temizlenmelidir. Bu temizliği petek temizliği yapan ustaya ya da kombi bakımı yapacak ustaya temizletebilirsiniz. Aslında kombi filtre temizliğinin kombi bakımı yapan usta tarafından yapılması gereklidir. Ancak kombi bakımı yaptırmayıp sadece kalorifer peteklerini temizletecekseniz petek temizliği yapan usta bu temizliği yapmalıdır.

Kombi filtresi Nasıl Temizlenir?

Bu temizliği yapmak için önce kombideki suyu boşaltmanız gerekir. Bunu peteklerde bulunan purjör vanasından yapabilirsiniz. Kombinin altındaki mavi ve kırmızı renkteki tapalarda temizlikte kullanılır. Isıtma sisteminin tapası olan kırmızı tapa saat yönünün aksine çevrilerek açılır. Burada kombi filtresi çıkarılır ve bir fırçayla temizlenir. Temizlik bitince aynı işlemler yapılarak tapa kapatılır. Daha sonra kombi suyu basıncı anahtarla ayarlanarak, kombi yeniden çalıştırılır. Bu şekilde kombi filtresi temizliği bitirilir. Bu temizlik işlemini eliniz yatkınsa kendiniz yapabilirsiniz. Ancak uzman bir ustanın yapması daha iyi olur.

Filtrenin temizlenmesi ısınmadan tasarruf etmenizi sağlar. Kombi bakımı denilince ilk ve en önemli olan kombi altında bulunan bu parçanın temizlenerek burada oluşan çamur tabakasının temizlenmesidir. Filtre çoğu zaman tamamen çamurla kaplanmakta ve suyun sirkülasyonunu önlemektedir. Buda kombi arızalarına ve hizmet kesintilerine neden olabilmektedir.

Benzer Gönderiler: