1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Yerden ısıtma tesisatı temizliği, alttan ısıtma tesisatın bakımı yapıldıktan sonra  yerden ısıtma sistem koruyucu da eklenebilir. Yerden ısıtma tesisat döşeme temizliği, yerden ısıtma sisteminin temizliği ve yerden ısıtma borularının temizliği kompresörlü basınçlı makine ile yapılmalıdır. Yerden ısıtmanın faydaları bahse konu temizlik yapıldığında çok daha verimli ısınma şansı olacaktır. Alttan ısıtma boruların temizliği, yerden ısıtma temizleme kimyasalı ile yapılacaksa eğer makinenin basıncı da yüksek olmalıdır.

Yerden Isıtma Tesisatı Nedir?

Yerden ısıtma tesisatı bizlere alan kazandıran, dekoratif olan, insan ısı değerlerine en yakın ısı üreten ve tercih edilen bir ısıtma tesisatıdır. Bu sistem çabuk kirlenen ve çamurlaşmanın çok hızlı olduğu bir sistemdir. Dolayısıyla yerden ısıtma tesisat temizliği bu bakımının mutlaka ama mutlaka periyodik olarak bakımların yapılması gerekmektedir.  Yerden Isıtma Tesisatı Temizliği , Alttan ısıtma tesisat temizliği cihaz ve kimyasal ile yapılır.

Neden Yerden Isıtma Tesisatı Temizliği Yapılmalıdır?

  • Dekoratif olmayan durumların ortaya çıkmasını engellemekle kalmayıp size yaşam alanlarınızda hacimsel yer sağlar.
  • Yerden ısıtma tesisatı temizliğini yaptırdığınız takdirde ekonomik anlamda sizleri zora sokmadan ekonomik ve homojen ısınma sağlar.
  • Yaşam alanlarımızda, eşit ısı ile dengeli ısındığımızdan sıcaklık farklılıkları ortadan kalkmış olacaktır.
  • Bu sayede havadaki nem oranında dengesizlik ortadan kalkar.
  • Peteklerin var olduğu tesisattaki yaşanan sorunlardan olan hislenme ve kirlenme oluşmaz.
  • Normalde peteklerin olduğu bir tesisatta alışa gelinen, petekleri boruları ve bunların ek parçalarını bu sistemde görmek mümkün değildir.
  • Yerden ısıtma tesisatı temizliği yapılmaz ise çamurlaşma fazla olduğundan tesisattan ortama iletilen ve hissedilen sıcaklık oldukça düşük olacaktır.
  • Yerden ısıtma tesisatı temizliğinin ne derece gerekli ve  önemli olduğunu kışın ısınma sorunu yaşadığımızda anlarız.
  • Isıtmaya çalıştığınız alan ister küçük ister büyük olsun, yerden ısıtma tesisatı temizliğini yaptırmadıysanız verimli ısınmadan bahsedilemez.
  • Yerden ısıtma tesisatı ısıyı yayması için, krostik tesisat borularının içinde tıkanıklık olmaması gerekir. Ancak suyun içinde bulunan kireç, yerden ısıtma tesisatı içerisinde kireçlenmeye neden olur. Kireçlenme giderek artar ve sonunda ısının iletilmesine engel olur.
Yerden ısıtma tesisatı temizliği | Uzmanlar Tesisat

Yerden ısıtma tesisatı temizliği | Uzmanlar Tesisat

Yerden Isıtma Tesisatı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma tesisatı temizliği işlemi sırasında cihaz kullanılacağından etraf kirlenmeden, görüntü kirliliği oluşmadan tesisat temizliği yapılır. Bu uygulama yapılırken yerden ısıtma tesisatı temizlik cihazı  ve kimyasalı kullanılmaktadır. Tesisata bağlanan makineyle yerden ısıtma tesisatındaki kaba pislik tahliye edildikten sonra kimyasal ilaç  aktarılır. Bu şekilde içerideki kireçlenme tabakası, çamurlaşmış tortu tabakası çözülerek su haline dönüştürülüp tesisat dışına cihazla alınır.

Atık maddeler ise makinenin filtresiyle çekilerek sistemin içinden çıkarılır. En son aşamada temiz su ile tesisatın tamamında sirkülasyon yapılarak temizliğin son aşaması olan test yapılmış olur. Bu yöntemle kalıcı olarak yerden ısıtma tesisatı temizliği işlemi yapılır.

Yerden ısıtma tesisatı hakkında birçok şey konuşulmakta ve yazılmaktadır. Bizler de yerden ısıtma tesisatı nedir, yerden ısıtma tesisatı temizliği nasıl yapılır sorusunun cevaplayalım, özetleyelim istedik. Yerden Isıtma Tesisatı Avrupa’da 50 yılı aşkındır kullanılmakta ve günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir.

Yerden Isıtma Tesisatının Avantajları Nelerdir?

Özellikle günümüz dünyasında kalabalık aileler yerine küçük kişi sayısı az aileler sosyal anlamda daha fazla yer almaktadır. Bu çerçevede evlerin çok büyük olmasına gerek olmadığından küçük dairelerde oturmayı tercih etmektedirler. Hal böyle olunca dairede m2’lerin önemi daha bir ön plana çıkmaktadır. Yerden ısıtma tesisatında bu istenilen hacimsel yer kazanımdan bahsedilebilir. Yerden ısıtma tesisatının bu özelliği de tartışılmaz büyük bir artıdır. Yerden ısıtma tesisatında kollektörlü sistem olduğundan  oda, mutfak, banyo gibi her mekan ayrı ısınmaktadır.

Kollektörlü bu sistemde herhangi bir sorun olduğunda sadece sorunlu bölgenin tamiri yapılır. Diğer yerlerin ısınması aksamaz, kesintiye uğramaz. Yerden ısıtma tesisatının bu özelliği de bizlere sunduğu ayrı büyük bir imkandır.

Yerden ısıtma tesisatındaki ısı,  insan sağlığına en uygun olan ayak sıcaklık ayarındadır.  Sistemde ısı farklılıkları yok denecek kadar azdır.

Yerden Isıtma Tesisatının Dezavantajları Nelerdir?

Diğer taraftan yerden ısıtma tesisatının sıcaklığına bağlı çamurlaşmanın çok çabuk oluşmaktadır. Bu ortamda bakterilerin üreyip yaşamlarını sürdürmeleri, için uygun zemin hazırlamış olması olumsuz bir yönüdür. Bunun içindir ki yerden ısıtma tesisatının yılda 1 kez kimyasal ilaçla cihazla temizletilmesi gerekmektedir. Bahse konu bu temizlik yapılmadığı takdirde hem sağlıklı bir tesisattan bahsedilemez hem de maliyetli ısınma gerçekleşmiş olur.

Cihazla kimyasalla yapılan yerden ısıtma tesisatı temizliği kesinlikle ihmal edilmemesi gereken önemli bir hizmettir. Bu hizmeti sunan kurumsal firmalardan bu hizmeti almayı ihmal etmeyin.

Yerden ısıtma tesisatında, bireysel sistemde yani kombili evlerdeki gibi dereceyi istediğiniz kadar 70-80 yükseltemezsiniz. Kombili sistemde kombinin derecesini 70-80′lere kadar çıkarılabilmekte iken bu sistemde maksimum 50-55 dereceye kadar yükseltebilirsiniz. Yerden ısıtma sistemlerinde tamda bu noktada mikropların yaşayabileceği çoğalabileceği bir ortam sağlanmış olur. Sebebi ise mikropların ölmesi için suyun kaynama noktasına yakın olması gerekmektedir

Yerden ısıtma tesisatında toz oluşumu sorusunun cevabı farklılık arz etmekle beraber, bu duruma şu şekilde açıklık getirilebilir. Hava akımının oluşumu, sıcak ve soğuk hava nedeniyle meydana gelir. Oysa ki yerden ısıtma tesisatında bütün her yerde ısınma eşit olduğu için hava akımı oluşması zordur. Eğer hava akımı oluşmuş olsa halıda ki tozlar yükselecek solunum yoluyla bireyleri hasta edecektir.

Diğer bir husus yerden ısıtma tesisatında mite böceği var mıdır?

Mite böceği ile ilgili yapılan araştırmalar bir çok yerde paylaşılmakta olup, genel itibari ile az sayıda da olsa mite böceğinin olduğu ifade edilmektedir. Özetlemek gerekirse yerden ısıtma tesisatında çamurlaşma çok daha hızlı olacağından sistemin aktif verimli, çalışabilmesi için periyodik bakımı ihmal edilmemelidir. Çünkü bu sistemde çamurlaşma, tortu tabakası oluşumu, tıkanma gibi durumlar çok hızlı oluşmaktadır.

Bütün bu bilgiler dikkate alındığında yerden ısıtma tesisatı temizliğin periyodik olarak yapılmasının ehemmiyeti önemi bir kat daha artmış olmaktadır.