1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 2 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizliği çok sıradan bir hizmet olarak  asla görülmemeli, kalorifer tesisat temizliği için gerekli zaman ayrılmalı gereken özen gösterilmelidir. Özellikle burada petek temizliği yapılırken zaman hırsızlığı yapılmamalı bir an önce diğer servise yetişme endişesi olmamalıdır. Hizmet sektöründe öncü olmak tabi ki kolay değil, bunu iyi bildiğimizden müşteri memnuniyetinin ne anlama geldiğini de iyi bilen bir firmayız. Kombi tesisat temizliği, kalorifer kombi petek temizliği profesyonel makine ile yapılmalı vatandaşın evde petek temizliği yaptığı makinesiz yapılmamalıdır. Makinesiz petek temizleme ile makineli kalorifer petek tesisat temizleme işi arasında çok büyük fark vardır.

Petek temizleme makinesi güncel olarak en iyi basınca sahip petek temizleme makinesi olup, petek temizliği için kullandığımız kimyasal ilaçta kaliteli ve tesisata zarar vermeyen test edilmiş kimyasal ilaçtır.

Kalorifer Tesisat Temizleme Nedir?

Gereksiz ısı kayıplarını önlemek ve ödediğiniz faturanın karşılığında gerçek ısınma sağlayabilmek için yapılan petek tesisat temizliğinin adıdır. Şunu belirtmek gerek, petek temizliği ayrı bir işlem kombi bakımı ayrı bir işlemdir. Petek temizliği yapıldığında kalorifer tesisatında ki borular ve petekler temizlenmiş olur.

Kombi bakımı ise; kombinin içinin açılarak fan temizliği, brülör temizliği, filtre temizliği vb. bölümlerin tek tek temizliğinin, bakımının yapılması ile olur.  Kalorifer petek temizliği ile kalorifer tesisat temizliği aynı anlama gelmekte olup buna benzer eş anlamlı bir çok hizmet vardır. Şunu da hatırlatmış olalım kombi filtresinin temizliğinin yapılması tek başına kombi bakımı yapıldı anlamına gelmez.

Kalorifer Petekleri Temizleteceğim Nereden Hizmet Almalıyım

Bilinçli petek temizliği için bu endişeyi(bir an önce işi bitir diğer servise geç) taşıyan çalışanların ortaya çıkmasına zemin hazırlayan, işletme sahiplerine dur denmelidir. Burada bilinçli hizmet talebinde bulunabilecek bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece düşük fiyat merkezli hizmet talebinde asla bulunulmamalıdır. Hizmet kalitesi firma kurumsallığı iyi değerlendirilip  gereksiz maliyetlerin sonradan oluşmasına zemin hazırlanmamalıdır.

Bu  noktada ısınma sorunu kalorifer petek temizliği ile çözülemeyecek bir durum varsa, sorununuz kalorifer  petek temizliği ile çözülür demek gayri ahlaki olacaktır. Kalorifer tesisat temizliği ile ısınma sorunu olan çok kişinin ısınma sorununu çözdük ancak hiçbir zaman sorun kalorifer petek temizliği ile çözülemeyecek ise asla tesisat  temizliğini önermedik.

Para kolay kazanılmıyor o yüzden her kuruş milli servettir hiçbir kuruş, boş ve hak edilmeyen bir hizmete verilmemelidir. Ben bu kanaatte ve düşüncede olduğumdan çalışma arkadaşlarımda bu doğrultuda hizmet vermektedir. Ticaret sektöründe faaliyette bulunabilirsiniz, hizmet alanında faaliyette bulunabilirsiniz hiçbir zaman doğruluktan uzaklaşmamalı etik olmayan hiçbir davranış içerisine girilmemelidir

Kalorifer Tesisat Temizliği Neden Yapılmalıdır?

 • Kalorifer tesisatı zamana ve kullanıma bağlı olarak kirlenmekte bu yüzden sağlıklı ısınma gerçekleşmemektedir.
 • Periyodik kalorifer tesisatı ve  petek bakımı yapılmadığı takdirde sudaki kireç ve korozyon sebebi ile çamurlaşmış tabaka peteğin kanallarını tıkayacaktır. Kalorifer tesisat temizliğini gerekli kılan durum zamanla oluşan tıkanıklıktır.
 • Çamur yüzeye yapışacağından kombiden gelen sıcak su ısı kaybına uğrayarak sıcaklığı düşürecektir.  Bu durumda kombinin yüksek derecede çalışması yeterli olmayacak, kalorifer tesisatında beklediğiniz ısınmayı sağlayamayacaksınız. Bu durumun önüne geçmek için, kalorifer tesisat temizliği yaptırmak gereklidir.
 • Tesisat ve peteklerde olan çamur tortu kombinin arızaya geçme olasılığını artıracaktır. Verimli, tasarruflu ısınma için mutlaka işin uzmanından hizmeti almanız gereklidir. Hem maliyet anlamında hem de hizmetin sürekliliği açısından atlanılmaması gereken önemli bir noktadır.

 Bireyler, petek temizliğini, kalorifer tesisat temizliğini genel itibari ile ısınma problemleri yaşadıklarında yaptırma gereği duyar.  Oysa ki bu aşamaya gelmeden bakım ve temizlik yapılmış olsa, bu zaman zarfı içerisinde enerji kaybı önlenmiş olur. Maksimum verimde sistemin çalışması sağlanır, tesisatın ve kombinin ekonomik ömrü uzar. Periyodik olarak bakım yapıldığında, tasarruf sağlanmış olup kalorifer tesisatının da sağlıklı çalışması sağlanır.

Kalorifer Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer petek tesisat temizliği cihaz ve ilaç ile petekler sökülmeden  yapılır. Petek ve tesisat yıkama cihazı kalorifer tesisatına bağlanıp hem petekler hemde tesisattaki bütün çamur tortu temizlenir. Bu uygulamada cihazın basınç değerinden ve petek yıkama ilacının çamur, tortu ve korozyonu çözme gücünden yararlanılır.

 • Petek temizleme yapılırken petekler sökülmez.
 • Petekler sökülmediği için pratik ve temiz işlem yapıldığından etraf kirlenmez.
 • İlaçlı temizlik yapılır.
 • Cihaz kullanılır.
 • Bu sayede hem tesisat hem de petekler tam temizlenir.
 • Uzman tesisatçılar tarafından profesyonel cihazlar ve solüsyonlarla yapılır.

Kalorifer tesisat temizliği periyodik olarak yapıldığı takdirde petek temizliği de yapılmış olacak bütün sistem rahat çalışacaktır. Bu saymış olduğum temizliği ve bakımı yaptırmadığınız takdirde kış sorunsuz geçer. Ancak birini yaptırıp diğerini ihmal etmeniz durumunda sağlıklı bir ısınmadan bahsedilemez. Kombi bakımı yaptırıp petek temizliğini ihmal etmiş olalım. Bu durumda kalorifer tesisatındaki sirkülasyon aşamasında kombi içerisine çapak,pislik gitme ihtimali yüksek olacaktır.

Uzmanlar Tesisat olarak verdiğimiz hizmetin kalitesine güvendiğimizden garanti vermekteyiz. Kalorifer tesisat temizliğini, petek temizliği kimyasalı ile yapmanın garantisi ve güvenini sizlere sunuyoruz.

Doğalgaz Petek Temizliği Nedir?

Kalorifer tesisat temizliği tasarruf etmenizde büyük etken olan sağlıklı ısınmanızı sağlayan periyodik olarak yılda 1 defa yaptırmanızı tavsiye ettiğimiz bir uygulamadır. Yüksek gelen doğal gaz faturalarına rağmen ısınamadığınızı hissediyorsanız bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan kombi ve kaloriferin yeterince ısı vermesini istiyorsanız, doğal gaz petek temizliğini ihmal etmemeniz gerekir.

Petekler zamanla kireçlenmeye, içlerinde tortular biriktirmeye başlar bu da kalorifer peteklerinin kanallarının tıkanmasına ve boruda  çap daralmalarına neden olur. Bu durumda peteklerin  zamanla ısı kaybına uğraması ile petekler daha da soğumaya başlar.

Peteklerden istediğiniz ısıyı almak için kombi ayarınızı yükseltmek durumunda kalırsınız. Bu durumda faturalar kabarık gelecek ancak istediğiniz gibi ısınamayacaksınız. Petek temizliği yaptırarak ödediğimiz faturayı düşük rakamlarda öder  ve istediğimiz ortam sıcaklığını yakalarız. Tasarruf ederek ısınmak istiyorsanız, kalorifer peteklerinin, kombinin ve  radyatörlerin  bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız.

Kalorifer petek temizliğinin kombiye yararı var mıdır?

Üçüncü olarak bireysel sistem dediğimiz kombi aracılığı ile ısınma sağlandığını öngörerek bu durumu da detaylı incelemiş olalım. Sistem dahilinde kullanılan su, şebeke suyu olduğundan sudaki kirecin fazlalığı, kapalı devrede sirkülasyonu sağlanan sudaki çamurlaşma, korozyon sonrası oluşan pas, sistemi tıkar. Bu ve benzeri oluşumlar sonucunda sistemin sağlıklı çalışmasını engelleyen durumları ortaya çıkarır.

Kombinin derecesini ne kadar yükseltirseniz yükseltin kalorifer tesisatında, radyatörlerde tıkanıklıklar oluştuğundan kombiden gelen sıcak su daralan kanallardan düşük debide geçebilecektir. Daralan kanallarda sirkülasyon sağlıklı yapılamadığından homojen ısınma sağlanması mümkün olmamaktadır. Peteklerin yüzeylerindeki çamurlaşma ile oluşan tabakadan dolayı dışarı ısı iletişimi zorlaşmaktadır. Diğer taraftan dolaylı bütün bu olumsuz durumlardan kombide etkilenmektedir.

Kalorifer tesisatı ve peteklerde zamanla oluşan tortu, çamur parçacıklarının taşınması sonucu kombide pompa, eşanjör tıkanıklıklarına sebep olur. Kombinin arıza moduna geçmesine kadar giden sorunlara yol açar. Eşanjörün tıkalı olmasının zararlarını sıralayacak olursak; kombinin sirkülasyon yapamaması, istenilen sıcak suyun üretilememesi vb.  sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kalorifer tesisat temizliği ile tesisatta oluşan kirlilik ve neden olduğu bütün olumsuzluklar ortadan kaldırılıp tasarruflu ısınma gerçekleştirilir.

 • Petekler sökülmediği için  korozyon riski düşüktür.
 • Hizmet maliyeti düşüktür.
 • Tesisat temizlendiği için kombi arıza vermez.
 • Kombi arıza vermediği için hizmet kesintisi olmaz.
 • Ekonomik modda çalışabileceği için yakıt tüketimi daha az olur.
 • Kombi daha uzun ömürlü olur
 • İstediğiniz sıcaklığı elde edebilirsiniz.

Kalorifer tesisat  temizliğinde nelere dikkat edilmelidir?

 • Kullanılan kimyasal ilaç bilinmeyen marka olursa tesisata zarar verebilir.
 • Temizlik için ayrılan süre, daha fazla servis yapabilmek için bir daire için ayrılması gereken süre ayrılmaz ise kesinlikle verim alamazsınız.
 • Petek Temizleme cihazı, petek temizleme cihazının basıncı yeterli değilse çamur, tortu sökülüp atılamaz, sağlıklı petek temizliği yapılamaz.
 • Petek temizliği için verilen garanti kapsamında petek temizliği sonrası kalorifer tesisatı ve petekler kontrol edilip ısıtılarak teslim edilmelidir.
 • Kalorifer tesisatı eski, demir boru ise petek temizliği yaptırırken, bu hizmeti verecek  firmanın kullandığı kimyasal ilacı iyi seçmesi büyük önem taşır. 
 • Kalorifer petek temizliğinde kullanılan kimyasal ilaç iyi seçilmelidir. Kalorifer tesisatı eski olduğundan dolayı, kimyasal ilaçtaki asidik oran iyi ayarlanmalıdır. Kimyasal ilaç kaliteli değilse sistem zaten çürümeye yüz tuttuğundan zayıf düştüğünden, bu duruma bağlı borular delinebilir.

Demir boru eski tip tesisatta kalorifer radyatör temizliği yapılırken zayıf olan noktaları kimyasal ilaç delebilir. Dolayısıyla petek temizliği için talepte bulunduğunuz firma tesisatçı ve tecrübeli olmalıdır. Tesisatçı kullandığı makine ile kaç bar basınç uygulayacağını tesisatı göz önünde bulundurarak ayarlayabilmelidir.

 Petek temizliği hatta kimyasal ilacın dozunu dahi petek temizliği yapacağı mesken, iş yeri vb. yerlerdeki tesisat yapısına göre ayarlanmalıdır. Hatta petek sayısını göz önün de bulundurarak ilaç miktarını ayarlamalıdır. Bütün bu uygulamalar, Petek Temizliği, Yerden Isıtma Temizliği, Merkezi Isıtma Temizliği, Alüminyum Petek Temizliği, Döküm Petek Temizliği hizmetlerinde de göz önünde bulundurulması gerekir. Ben ısınma sorununu  yaşamaya başladım diyorsanız, kalorifer petek temizliği ile ısınma sorunu çözülebilir.