su tesisatı 1621 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Su vanası ne tarafa açılır sorusu için kısaca, su vanası sol tarafa açılır sağ tarafa kapanır diyelim. Su vanası açma kapama, kapatılan su vanası nasıl açılır gibi sorularda da aynı şekilde vana sola açılıp sağa kapanır bunu bilmek yeterli olacaktır. Yine  kombi su vanası ne tarafa açılır içinde aynı cevap alınacaktır. Su vanaları hakkında açma kapama için ister daireye giriş vanası olsun ister su saati vanası olsun açma kapama aynı şekildedir.

Su saatinin olduğu yerde bulunan su vanası suyun girdiği alandır. Eğer su vanasını sağ tarafa doğru çevirirseniz vanayı kapatmış olursunuz. Su vanasını açmak içinde saat yönünün tersine doğru çevirmeniz gerekir.

Su Vanası Ne Tarafa Açılır | Uzmanlar Tesisat

Su Vanası Ne Tarafa Açılır | Uzmanlar Tesisat

Su vanası ne tarafa açılır 

 Su sayacının olduğu yerde bulunan su vanası suyun açma kapamasını sağlar. Su vanası tesisattan giren suyun kontrol edilmesini sağladığından vananın hangi yöne açılıp kapandığı bilinmelidir. Su vanası genellikle açık olur. Ancak bazı hallerde su vanasının kapatılması, açılması gerekebilir. Tatile gideceğiniz zaman, tesisatta bir arıza meydana geldiği zaman su vanasını kapatmanız gerekebilir. İşiniz bittiği zamanda su vanasını açmanız gerekir.

İşte suyu kesmek ya da açmak için vana ne tarafa açılır, ne tarafa kapanır  bu çoğu kişinin merak ettiği bir konudur. Su vanasını açmak için mi yoksa kapamak için mi daha hızlı olmalıyız. Bence acil olan genelde su vanasının kapatılması durumudur. Evde herhangi bir yerde su patlaması olduğunda çok hızlı hareket edip su vanasını kapatmamız gerekmektedir. O yüzdendir ki, sağ el ve sağ tarafa kapama olur. Sağ el genelde kullanıldığı için ve sağ tarafa daha hızlı çevirebildiğimiz içindir.

Su saatinin olduğu yerde giriş ve çıkışında yer alan iki su vanası bulunmaktadır. Bu vanaların çalışır halde olması, en azından birinin iş görecek halde olması gerekir. Çünkü her zaman su vanasını kapamak gibi bir ihtiyacımız olabilir.  Su vanası ne tarafa açılır, bunu da öğrenmelisiniz. Su vanasının saat yönüne çevrildiğinde kapandığını, saat yönünün aksine çevrildiğinde ise açıldığını bilirseniz, mağdur olmazsınız. En azından su vanasının göbeğinde bozulma yok ise bu şekilde açma kapamayı sağlıklı bir şekilde yaparsınız.