1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizleme servisi olarak sunduğumuz bu hizmet ile ilgili talep kış aylarında artmaktadır. İnsanlar haklı olarak ihtiyaç doğduğunda bu hizmeti talep etmekteler. Gün geçtikçe daha çok talep alan ve faydası daha iyi görülen kalorifer petek tesisat bakımı periyodik yaptırılmalıdır.

İstanbul petek temizliği servisi ya da kombi petek temizliği, kirlenen peteklerin ısıtması için petek temizliği yapılmasını zorunlu kılan uygulamayı makine ile yapar. En iyi petek temizleme firması denildiğinde makineli bu işi yapan ve gerekli zamanı ayıran firmadır.

Petek Temizleme Servisi | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizleme Servisi | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizleme Nedir ?

Kalorifer tesisatının ve peteklerin içinde bulunan pis su hareketli olduğundan tesisatı aşındırma etkisi gösterir. Zamanla tesisatın içinde temas ettiği yerlerde, yüzeylerde aşınmaya sebep olur. Metal aksamda, plastik parçalarda, vana, radyatör yüzeylerinde aşınmaya neden olup, paslanmayı ve çamurlaşmayı hızlandırır.

Bu etkiler arttıkça peteklerde ısınma sorunu, su damlatma, kombi arızası gibi etkiler görülmeye başlar. Petek temizliği yapılmadığı için peteklerde oluşan tıkanıklıklar nedeniyle suyun sirkülasyonu azalır. Sirkülasyon azaldığı için peteklere sıcak su istenilen sıcaklıkta ulaşmaz. Hem sıcak suyun ısısının az olması hem de peteklerin tıkalı olmasına bağlı olarak peteklerin yarısı ısınır, yarısı ısınmaz. Bu sebeplere dayalı olarak hem ısınma konforunuz etkilenir, hem de ısınma maliyetlerde artış olur. İşte petek temizleme servisi tarafından profesyonel uygulama ile yapılan petek temizliği  işlemi bu sebeplere dayalı gereklidir. Petek temizleme nedir sorusunun cevabı yukarıda anlattığımız olumsuzlukları ortadan kaldıran tesisat temizleme uygulamasıdır.

Petek Temizleme Neden Yapılmalıdır ?

Radyatörler metal aksamlı olduğundan, her zaman sistemde bulunan sudan etkilenirler. Öncelikle suyun kireçli olması nedeniyle radyatörlerin içi zamanla kireçlenir. Birde suyun içindeki tortular nedeniyle radyatörlerin dibinde çamurlaşma oluşur. Bu etkilerin giderilmesi için, belirli zamanlarda radyatör temizliği yapılması gerekir.

Kombi bakımı yaptırıp petek temizliği yaptırmadığınız için ısınma sorunu yaşamak istemezsiniz. Bu nedenle peteklerin temizliğini periyodik olarak yaptırmanız gereklidir. Kış gelmeden önceki hazırlıklarınıza petek temizliği fiyatlarını öğrenerek bu hizmeti de dahil edin.

Petek temizliği yaptırmayı düşündüğünüzde, bunun size ne kadara mal olacağı da önemlidir. Ancak öncelikle petek temizliği yaptırmadığınız takdirde bundan ne kadar zarar göreceğinizi de hesaba katmalısınız. Kombi ayarladığınız derecede sistemdeki suyu ısıtırken, peteklerde evinizi ısıtma görevini üstlenir. Eğer peteklerde tıkanıklık varsa, kombinizi yüksek ayarda yakmanız, boşa yakıt harcamanız demektir. Sonra da kombi çalışıyor ben ısınamıyorum dersiniz. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için petek temizliği yaptırmanız gereklidir.

Ben kombi bakımını yaptırıyorum, petek temizliğini neden yaptırmalıyım diye merak edebilirsiniz. Kombi bakımı her yıl düzenli olarak mutlaka yapılmalıdır. Fakat petek temizliğini ihmal ederseniz, kombi sağlıklı bir şekilde çalışmaz. Ayarladığınız derecede sistemdeki suyu ısıtsa da, peteklerde tıkanıklık varsa evinizin ısınmadığına şahit olacaksınız. Kalorifer tesisatı bir bütün olarak düşünmelisiniz. Her parçası işlevini yerine getirmelidir. Kombi suyu ısıtmalı, peteklerde ısıyı iletmelidir. Petek temizleme servisi olarak şunu net ifade etmiş olalım. Sadece petek temizliği de yeterli değil, sadece kombi bakımı da yeterli değildir.

Petek temizliğini yaptırmadığınız için kombi aşırı çalışıp zorlanacak ve ömrü kısalacaktır. Sürekli ısınmak amacıyla kombinizi çalıştıracağınız için, daha fazla yakıt yakacak, çevreyi daha fazla kirletecektir. Bu esnada kombi yorulacak, hatta arıza bile yapacaktır. Kış ortasında evinizde bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Sizlere kombi bakımınız ile birlikte petek temizliği yaptırmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. Buna uyarsanız, yaşadığınız tüm olumsuzluklar tersine dönecek ve sıcak bir kış geçireceksiniz. Bu yüzden petek temizliğinin mutlaka yapılması gerekir.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır ?

Petek temizliğinde farklı yöntemler kullanan tesisatçılar bulunmaktadır. Bunları anlattığımızda sizlerde en iyi yöntemin hangisi olduğuna kolayca karar vereceksiniz. Kullanılan şebeke sularının kireçli olması nedeniyle, metal aksamlı olan radyatörler kireçten ve suyun içindeki pisliklerden dolayı tıkanır. Bu süreç sonunda  ısınma sorunları yaşanmaya başlanır. Bazen peteklerde kısmı ısınma sorunu, bazen de tam ısınma sorunu yaşanabilir. Bunların ortadan kaldırılması için kullanılan yöntemlerin hepsi aynı randımanı vermez. Bu yüzden tercihinizi buna göre yapmalı, kombiyle sorunsuz ısınmanın keyfini sürmelisiniz. Bu aşamada farklı sorular akla geldiğini düşündüğümüzden bu soruları ele almaya çalışalım.

Petek temizleme işleminde petek temizleme makinesiyle birlikte petek temizleme kimyasalı kullanılırsa, tesisatın iç yüzeylerindeki kireç birikimleri zahmetsiz şekilde temizlenir. Üstelik tesisata zarar verilmeden temizlik yapılır. Petek temizliği ile kalorifer tesisatının, peteklerin ve  kombinin ömrü uzar. Temizlikte kullanılan kimyasal kireci çözmekle kalmaz, yeniden oluşumuna engel olur. Petek temizliğini alüminyum radyatörler için her yıl yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Yerden ısıtmalı sistemlerde de her yıl tesisat temizliği yapılmalıdır.

Bu yöntemde kullanılan kimyasal maddeler önceki yöntemde kullanılan kimyasallarla aynı özellikleri taşımaktadır. Yani kalorifer tesisatına herhangi bir zarar vermezler. Oldukça güvenli şekilde kullanıma uygundur. Bu yöntemde petek temizleme makinesi de kullanıldığından, sonuçta başarılı bir şekilde petek temizliği yapılmış olur. Petek temizleme servisi tarafından yapılan uygulamada, petek temizleme makinesi petek temizleme kimyasalını tesisatta dolaştırır. Öncelikle tesisattaki sıcaklık makinenin yardımıyla 40-45 dereceye çıkarılır. Makinenin yüksek devirli pompası sayesinde kimyasal maddeyle karışık olan su kalorifer tesisatı içinde dolaştırılır.

Peteklerde, borularda olan tıkanıklıklar makinenin basıncıyla daha kolay çözülür. Yapılan işlemler ortalama45 dakika 1  saat kadar devam eder. Artık peteklerle birlikte tüm kalorifer tesisatının içi temizlenmiş olur. Tesisattaki borular ve dirseklerde temizlendiği için ısınma sorunlarını yaşamazsınız. Bu temizlikte petek temizleme kimyasalı  tesisattaki, peteklerdeki tıkanıklıkları açar. İçerideki atıklarda petek temizleme makinesinin içerisinde toplanarak kalorifer tesisat dışına atılır. Petekler ilk günkü gibi sağlıklı şekilde işlevini yerine getirecek duruma gelir. Bahse konu uygulamayı, petek temizleme servisi yapmakta olup bu uygulamanın doğru yapılaması ısınmada en büyük etkendir.

  • Cihaz Olmadan, Petek Temizleme Kimyasalı ile Petek Temizliği Sağlıklı Olur mu?

Bu yöntemde petekler için özel üretilen kimyasal maddelerle temizlenir. Kimyasalların özelliği kombi ve radyatörlere herhangi bir zarar vermeden temizlik yapmalarıdır. Buna rağmen yöntemin uygulama şekli istediğiniz gibi bir sonucun alınmasına engel olur. Çünkü cihaz olmadan, kalorifer tesisatında verilen petek temizleme kimyasalından sonra, kombinizi birkaç saat çalıştırmanız gerekebilir.

Bazen bütün gün kombinizi çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sayede kimyasal madde sistemdeki tüm kalıntıları temizler, kireçleri giderir. Ancak bu yöntemin en önemli kusuru, içerideki suyun sistemden tama olarak boşaltılamaması, pisliklerin içeride kalmış olmasıdır. Bu yüzden çok kısa sürede aynı problemleri yeniden yaşama olasılığınız oldukça yüksektir.

Birde cihaz olmadığından yüksek basınç ile temizlik yapılamaz. Buna bağlı tesisatta ve peteklerde tam temizlik yapılmış olmaz.

Petek temizleme servisi, petek temizleme makinesi yardımıyla kimyasal ilaç kullanarak petek temizliği yapar. En faydalı, en iyi sonucun alındığı bu yöntemi kullanan tesisatçılardan fiyat araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Petek temizleme makinesi ve kimyasal ilaçlarla temizlik işlemi yapıldığında, gerçekten petekler temizlenmiş olur.

Tesisatçı bu yöntemi kullanıyorsa, petek temizleme fiyatları açısından daha ucuza bu hizmeti almış olursunuz. Fakat çok sıhhatli olmayan bir hizmet almış olursunuz .

  • Radyatörlerin Sökülerek Tazyikli Suyla Temizlenmesi Doğru mudur ?

Radyatör temizliğinde bu yöntemin kullanılması halinde, radyatörler yerinden söküldüğünden içine oksijen girmekte ve paslanmayla karşı karşıya kalınmaktadır. Üstelik bu yöntemde sadece radyatörler temizlenmekte, borulardaki pislikler yerinde kalmaktadır. Radyatörlerin içindeki kireçlenmeyi tazyikli suyun tam anlamıyla temizlediği de söylenemez. Ancak radyatörlerde biriken pisliklerin temizlenmesi mümkün olabilir. Bu sayede radyatörlerde  kısmi temizlik yapılmış olacağını söyleyebiliriz. Sonuç radyatörlerin sökülüp tazyikli su ile temizlenmesi doğru değildir.

Radyatör Petek Temizliği Fiyatları:

Burada okuyacağınız bilgilerin petek temizleme ile eş değer olduğunu göreceksiniz. Nedeni aslında bu uygulama ile petek temizliğinin aynı cihaz ve kimyasal ile yapıldığındandır. Radyatör temizliği fiyatlarının da bu anlamda benzerlik göstermesi olası bir durumdur.

Petek temizleme fiyatları belirlenirken, öncelikle evinizin büyüklüğü, peteklerin sayısı ve büyüklüğü gibi konuların değerlendirilmesi gerekir. Bu sayede daha sağlıklı fiyatlar çıkarılabilir. Tesisatçının keşif yapmasına gerek kalmadan petek temizliği fiyatlarını çıkarabilir. Zira yapılacak uygulama ve evdeki petek sayısı bellidir.

Baştan işi sıkı tutarsanız sonradan sürpriz bir durumla karşılaşmazsınız. Petek temizliğini yaptırdıktan sonra zahmetli olmayan bir işlem olduğunu göreceksiniz. Her şey sıcak bir kış geçirmeniz için yapılmaktadır. Ustalar deneyimleriyle sizi mağdur etmeden petekleri profesyonel uygulama ile temizler.

Petek Temizleme Makinesi Nedir ?

Peteklerin sökülmeden tesisat ve peteklerin temizliği için yapılmış elektronik bir cihazdır. Petek temizleme işleminde kullanılan petek temizleme makinesi, mükemmel bir temizlik yapılmasını sağlar. Isınma sorunu bulunan peteklerde istenilen randımanın alınması için petek temizleme makinesi kullanılmalıdır. Tesisata bağlanan makine çalıştırılarak petek temizleme kimyasalının olduğu suyu sistemde dolaştırır. Sisteme verdiği basınçla birlikte içerideki kireç tabakalarını, tıkanıklıkları daha kolay çözer. Filtre sistemi sayesinde sistemin içindeki kalıntıları tutarak, yeniden kalorifer tesisatına karışmasına engel olur.

Bu yöntemin kullanıldığı petek temizliğinde oldukça başarılı sonuçlar alınır. Petek temizliğine ihtiyaç duyduğunuzda, tesisatçının petek temizleme makinesi kullanmasına özen göstermelisiniz. Kalorifer sistemindeki atıklar, çamurlaşmalar, kireç kalıntıları en iyi bu şekilde temizlenir. Petek temizleme makinesi sayesinde sadece petekler değil, kalorifer tesisatı boruları da temizlenmiş olur.

Temizleme Kimyasalı Ne İşe Yarar?

Isınma amaçlı kullanılan kalorifer sistemlerinde zamanla suyun yapısı gereği peteklerde, borularda kireç oluşumu, çamurlaşma gibi etkiler oluşur.

Tıkanmış petekler ısı iletimini geciktirir, daha uzun sürede ısınmaya başlar. Bazı yerleri ısınırken, bazı yerleri soğuk kalır. Kombinin sirkülasyon pompası zorlandığından daha fazla ses çıkarmaya başlar. Peteklerde özellikle üst kısımlar ısınır, alt kısımlarda çamurlaşma olduğundan ısınma meydana gelmez. Bunlar petek temizliği yapılmasını gerektirecek ip uçlarıdır.

Petek temizleme kimyasalı ile temizlik yapılması gerektiğini işaretleridir. Peteklerin ve kalorifer sisteminizin zarar görmeden temizlenmesini sağlamak için, tesisatçı petek temizleme kimyasalından faydalanmalıdır.

  • Petek temizleme kimyasalı sistemin metal yüzeylerine, plastik aksamına tutunan çamur tortu kireç gibi kirliliği temizler.
  • Bu temizlik yapılırken tesisatat zarar vermeden özel formülasyonu sayesinde petek temizleme işlemi yaparak, tesisatın örünü uzatır.
  • Kimyasal temizlik maddesi olmasına rağmen petek temizliğinde güvenle kullanılır. Petek temizleme kimyasalı sayesinde daha az yakıt harcayarak, istediğiniz ısıya ulaşabilirsiniz.
  • Bu sayede  % 20’ye varan tasarruf imkanı sunar.
  • Petekler ısı iletimini sağlıklı bir şekilde yapacak ve peteklerin her yeri eşit derecede ısınacaktır.
  • Kombi zorlanmadan çalıştığı için ve gereksiz yere yanmadığından dolayı yakıt tasarrufu da yapacaksınız.
  • En önemlisi kışın dilediğiniz gibi ısınacaksınız ve sıcak bir ortamda kışı geçireceksiniz.

Kireçlenme etkisini giderecek por çöz gibi başka aşındırıcı kimyasal maddelerin kullanımı peteklere ve tesisata zarar verecektir. Bu konuda özenli olmanızı tavsiye ederiz. Petek temizleme servisi olarak uyarmak görevimiz, her temizlik maddesini peteklerde kullanmayınız. Kalorifer sisteminize zarar vermeyecek olan, özel üretilmiş petek temizleme kimyasalı ile petek temizliği yapılmalıdır.

 Kışı sorunsuz geçirmek için, petek temizleme servisi ile iletişime geçin.