Ne işe yarar 378 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Oda termostatı ne işe yarar sorusu için şunu söyleyelim. Oda sıcaklığı istenilen dereceye gelince oda termostatı sayesinde bu derecede kalır ve oda termostatı oda sıcaklığını sabitler, termostatın temel görevi aslında tamda budur. Oda termostatı kullananlar bilir, sıcaklık düşmeden de devreye girmez. Oda termostatı nereye konur için ise genelde en çok zaman geçirdiğiniz salona konur diyebiliriz.

Oda termostatı ne işe yarar ve termostatın temel görevi

Çoğumuzun ismini duyduğu ancak ne olduğunu pek bilmediği oda termostatı ile ortam ısısı ayarlanır. Oda termostatı ilgili soruların temelinde günümüzde giderek artan oranda kalorifer, kombi kullanımı bulunmaktadır. Isınmak için kullanılan bu ısınma sistemleri aynı çalışma prensibine göre ısınmamızı sağlar. Kombi üzerinde bulunan termostat ile ayarladığımız ısıda tesisattaki suyun ısınması sağlanır. Bu şekilde petekler bulundukları ortamı ayarlanan sıcaklıkta ısıtmaya başlar. Kombi sizin ayarladığınız değerde suyu ısıtır, bu sıcaklığa geldiği zamanda durur. Fakat bu suyun sıcaklığı petekleri dolaşırken belli bir ısı kaybına uğrar.

Oda termostatı ne işe yarar? Uzmanlar Tesisat

Oda termostatı ne işe yarar? Uzmanlar Tesisat

Oda Termostatı Ne işe Yarar ?

  • Oda sıcaklığını sabit tutar,
  • Ayarlanan zaman diliminde çalışacağı için yakıt tasarrufu sağlar,
  • Oda termostatları kablolu ve frekanslı kablosuz olarak farklı seçenekler sunar,
  • Oda termostatı ile kombiden bağımsız bir yerden oto termostatı üzerinden  ayar yapılabilir.

Kombi Oda Termostatı Görevi Görür mü?

Kombi ortamların iç sıcaklığını bilemediği için oda sıcaklıklarını algılayan ve ortam sıcaklığına göre ısıyı kesen bir cihaz değildir. Kombide ayarladığınız dereceye göre sıcaklık çıkışı sağlanır. Her ortam için farklı sıcaklık istiyorsak veya belli saate çalışın belli saat aralığında devre dışı kalsın. Böyle bir isteğimiz var ise burada oda termostatı devreye girer.

Bu durumda oda termostatı devreye girerse kombi su sıcaklığını koruyarak, evdeki alanların sıcaklığını daha rahat kontrol altına alabilir. Oda termostatı kullananlar bunun faydasını rahatça görebilir. Hem evde konforlu bir şekilde ısınırlar, hem de yakıt tasarrufu yaparlar.

Kombinin sıcaklığını ayarlayarak evinizin ısısını sabit oranda tutmanız yeterli olmaz. Evdeki sıcaklık bir derece bile oynasa yakıt tüketiminiz önemli oranda artış gösterir. Bu yüzden oda termostatı kullanımı son derece faydalı olacaktır. Havadaki sıcaklık değişimlerine göre ciddi oranda yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Oda termostatı ne işe yarar, bunu sizde kullanınca göreceksiniz. Hem daha homojen ısınacak, hem de yakıt giderlerinizi azaltacaksınız.