1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Tesisatta su kaçağı var ise su tesisatı kaçağı için en pratik yol cihazla tesisatın kontrol edilip kaçağının kırma dökme olmadan bulunmasıdır. Su tesisatında ortaya çıkan su kaçağı, borudan su sızması var ise su damlaları akıyor ise fark edilmekte ya da fatura geldiğinde fark edilmektedir. Su tesisatında var olan su kaçağının, cihazla su kaçağı tespiti yapıldığında noktasal tespit yapılır.  Cihazla, banyoda su kaçağı tespiti, atık su tesisatı kaçağı yapılırken kırmadan su kaçağı bulma uygulaması ile yapılır.

Tesisatta su kaçağı var | Uzmanlar Tesisat

Tesisatta su kaçağı var | Uzmanlar Tesisat

Tesisatta Su Kaçağı Var – Tesisatta Su Kaçağı Neden Olur?

Su kaçağının yaşandığı yerler daha çok eski binalar olup dolayısıyla eski tip tesisat borularında kaçak olur. Tesisatta su kaçağı var ise bu nedenler nelerdir?

  • Ya boru delinmiştir,
  • Ya boru ek yerinden sızma yapıyordur,
  • Ya da pimaş borusunda kırık vardır.
  • Tesisat eğer eski tip demir boru ise bu tesisatta zamana ve kullanıma bağlı çürümeler ve delinmeler oluşur.
  • Demir boru değilde eski mavi boru ise bu borularda da çatlaklar oluşmakta veya bağlantı noktalarından su sızmaya başlamaktadır.Bu noktalardan sızıntı olduğu zaman belli bir süre sonra zemin üzerinde etkiler ortaya çıkmaya başlar.

Bu durumda çok küçük damlacıklar halinde borudan sızan suyun cihazla tam olarak yer tespitinin yapılması gereklidir.

Su Tesisatı Kaçağı Nasıl Bulunur?

Tesisatta su kaçağı var ise eğer cihaz kullanılmadan kaçak bulunmamalıdır. Cihaz yok ise mecburen tesisatta kaçak olan yere ulaşmak için kırma dökme yapılacaktır. Kırma dökme olması demek tadilat yapılan bir durumun ortaya çıkması demek olduğundan hiç beklenmedik maliyetler ortaya çıkacaktır.

Maliyetlerin yüksek olacağı en baştan uygulamanın cihazla yapılmamasından bellidir. Cihaz kullanılmadığında kırma dökme yapılan yerlerin kapatılması seramik veya laminant yapılması ile beraber cebinizden çıkacak parada o oranda artacaktır. Hem fazla para ödeyecek hem de evde tadilat durumu ortaya çıktığı için hayat akışınızda değişikliğe gitmek durumunda kalırsınız.

  • Su tesisatı kaçağının olduğu yer cihazla bulunmalıdır.
  • Cihazla yapılan uygulamadan önce tesisata makine bağlanır su basıncında düşme olup olmadığı kontrol edilir.
  • Eğer su kaçağı var ise bar basınç düşecek olur bu durumda akustik dinleme cihazı ile kırma dökme yapmadan su kaçağının olduğu yer tam tespit edilmelidir.
  • Sonra da noktasal olarak tespit edilen su kaçağı arızasının tamiratı yapılmalıdır.

Su tesisatı kaçaklarında önce arızanın hangi tesisatta olduğu belirlenir. Bu aşamadan sonra cihazla gerekli kontroller yapılır, kaçak bulunur tamiratı yapılır.