1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Üst kattan su damlıyor, üst kattan su akması durumunda üst kat komşunuz su sızmasına kayıtsız kalmamalıdır. Üst kat komşudan su akması var, üst kattan alt kata su sızıntısı var ise durum acil çözülmelidir. Üst katın banyosundan su damlıyor ya da  üst katın tuvaletinden su sızıyor ise üst komşu bu su arızasını gidermekle yükümlüdür. Üst kattan su sızması ve komşusunun evine su sızdıran tazminat ödeyecek diye “Yargıtay 20. Hukuk Dairesi” tarafından emsal karar mevcuttur.

Tavandan su akıyor, üst kattan su akıyor ise şikayet konusu alt kata su sızması kim öder? Alt kata su sızdıran ev sahibi alt katın tüm tamir giderlerini ödeyecek.

Üst kattan su damlıyor | Uzmanlar Tesisat

Üst kattan su damlıyor | Uzmanlar Tesisat

Üst kattan su damlıyor ne yapmalıyım?

Hiç beklenmedik bir anda üst kattan odanıza, banyonuza, mutfağınıza tavandan sızan su damla damla akmaya başladıysa bu acil çözülmesi gereken bir tesisat sorunudur. Eğer bu istenilen zaman dilimi içerisinde çözülmez ise komşular arasında sorunlara doğru giden olumsuz bir süreç başlamış demektir. Üst kattan su damlıyor ise bu önemsenmeli ve alt katın mağduriyet yaşamasına izin verilmemelidir.

Günümüzde su sızması ile başlayan bir çok tatsız olaya mesleğimiz gereği şahit oluyoruz. Çoğu kişi bu durumda bizden yardım istemektedir. Biz tesisatçıların bu gibi duruma müdahil olması ancak su kaçağının olduğu dairedeki malik müsade ederse olur. Bunun dışında duruma müdahale etmemiz maalesef olası değildir. Çünkü, su sızması üst kattan alt kata akıyor ise bunun tespiti için üst katın tesisatı kontrol edilmelidir. Kontrol yapılırken hem pis su tesisatı kamera ile görüntülenmeli hem de temiz su tesisatı akustik cihazla test edilmelidir. Bütün bunlar yapılmadan su kaçak tespiti yapılamaz.

Üst kattan su damlıyor ise su sızıntısının olduğu daire sahibi bütün bu uygulamalar yapılana kadar müsade etmesi gereklidir. Böyle bir su kaçağı durumu olduğunda üst komşunuzla görüşüp ondan müsade aldıktan sonra tesisatçıyı aramanız gerekmektedir. İşin aslı su sızıntısı kimden oluyor ise o kişi hem dairesinde su kaçağı tespitinin yapılmasına izin vermeli  hem de su kaçak tespit ücretini karşılamalıdır.