Tesisat petek temizliği 275 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petekler neden ısıtmaz için basit bir şeyi en baştan iletelim. Sıcak su dolaşamaz ise petekler de ısınmaz, peteklerin ısınmama nedeni basit olarak bu şekilde ifade edilir. Yani kombi ısıttığı suyu peteklere gönderdiğinde bu sıcak su petek kanallarına girip dolaşımda bulunamaz ise o peteğe giren sıcak su az olacağından peteklerdeki ısı da düşük olacaktır.

Kombi petekleri ısıtmıyor diyorsanız da kombi sıcak su üretip peteklere gönderemiyor demektir. Diğer taraftan bazı petekler ısınmıyor diyorsanız bunun kombi ile ilgisi pek yoktur. Bu peteklerde hava olabileceği gibi petek kanalları da tıkanmış olabilir. Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor durumunda da yukarıda yazdığım aynı mantık geçerlidir.

Petekler neden ısıtmaz? Uzmanlar Tesisat

Petekler neden ısıtmaz? Uzmanlar Tesisat

Doğalgaz Petekler Neden ısıtmaz?

Peteklerde ısınmayan kısımlara sıcak su ulaşmadığı için petekler ısıtmaz. Zamana ve kullanıma dayalı kalorifer tesisatı ve petekler kirlenip tıkandığı için kombiden çıkan sıcak su peteklere ulaşamaz. Petekler neden ısıtmaz için verilecek en akılda kalıcı bilgi kombiden çıkan sıcak suyun peteğe ulaşma süresi ve petek kanallarında rahat dolaşımı ile ilgilidir. Bu şekilde bakıldığında kombiden çıkan sıcak su tesisattan hızlı bir şekilde peteklere ulaştığını düşünelim. Peki petek kanalları tıkalı ise elinizi peteğe vurduğunuzda her bölgeden aynı sıcaklığı alabilir misiniz ?

Bu tarz bir durumda peteklerde homojen ısınma beklemeyin çünkü her kanala sıcak girmemektedir. Sıcak suyun giremediği kanallar soğuk kalmaktadır. Kombi yeterli ısıyı üretmiş olsa da siz istenilen sıcaklığı peteklerde bulamazsınız. Yapılacak iş, kombi sonrası kalorifer tesisatının ve peteklerin ilaçlı cihazlı temizlenmesidir. Bu sayede tıkanan petek kanalları açılacağı için peteklere ulaşan sıcak su kanallarda rahat dolaşımda bulunur.

Petekler neden ısıtmaz sorusunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz nedene dayalı ise yapılacak petek temizliği uygulaması ile bu sorun ortadan kalkar. Eğer ısınmama sebebi tesisatla ilgili ters bağlantı tarzı bir arıza ise bu durumda tam olarak düzeltilmelidir. Tesisattaki bu arızi durum ortadan kaldırılmadan petek temizliği ile ısınma şansınız olmaz. Bahse konu ters bağlantı durumu nadir karşılaşılan bir tesisat arızasıdır. Bunu petek temizliği yapmaya gelen tesisatçı servis elemanları belirleyerek arızayı giderebilmelidir.

Merkezi Sistem Kalorifer Petek Temizliği

Kombili sistemde suyu ısıtıp peteklere gönderen kombi iken merkezi sistemde kombinin yerini kazanlar almaktadır. Mantık aynı ama suyu ısıtma ve dağıtma şekli yani sistem biraz farklıdır. Merkezi sistemde kazan suyu ısıtır ve peteklere gönderir ancak ısınan su petek tıkalı olduğu için petek kanallarında dolaşamaz ise petekler ısıtmaz. Merkezi sistem de petek temizliği bireysel her daire ayrı yaptırma durumu olmaz. Bu sistem de tek bir dairenin petek temizliği yaptırması sonuç vermez. Sonuç alabilmek için kazan dairesinden tüm petekler temizlenmeli ve an kolonlar, pompalarında bakımı yapılmalıdır.

Benzer Gönderiler: