Tesisat petek temizliği 246 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Evde hortumla petek temizleme yapılması ya da kirli suyu boşaltıp yeniden kombiden su doldurmak petek temizliğini ifade etmez. Petek temizliği ve bakımı, petek temizleme makinası ve petek temizlik kimyasalı ile yapılan profesyonel uygulamadır.

Kombi petek temizliği dendiğinde hem petek temizleme işi hem de kombi bakımı anlaşılmalıdır. Her iki işlem yarı olup sadece petek temizliği için gelen kişinin kombi filtresini de temizlemesi kombi bakımı yaptığı anlamına gelmez. Bu durumda sadece petek temizliği yapıldığı için petek temizliği ücreti alınmalıdır. Makinesiz petek temizliği yapıp sizi petek temizleme yalanı ile de kandırmasınlar. Petek temizliği makineli ilaçlı yapılmalı ve en az 45 dakika ayrılmalıdır.

Kalorifer Petek temizleme

Kış gelip soğuğu iliklerimize kadar hisettiğimizde petek temizliğinin gerekliliği tam olarak ortaya çıkar. Kombi bakımını düzenli yaptıran kişi bununla beraber peteklerin temizliğini ve bakımını da yaptırmak gerektiğini bilmelidir. Kombiye ait parçalar zamanla oksitlenir kombi içinde hiç beklemediğiniz şekilde tozlanır. Kombi bakımı ile oksitlenen parçaların bakımı ve kombi içinde biriken tozların temizliği yapılır.

Petek Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Diğer pencereden bakıldığında kombinin önemli bir  işlevinde aracılık görevi yapan kalorifer boruları ve peteklerde temiz olmalıdır. Bu anlamda gelmek istediğim nokta şudur. Kombi bakımı ne denli önemli ve gerekli ise petek temizliği dediğimiz uygulama da o derece önemlidir. Kalorifer petekleri ve kalorifer  tesisatı tıkandığında ilaçlı cihazlı temizlik yaptırın kışı sıcak geçirin

Petek temizleme denildiğinde ne anlamalıyız?

Kombi sonrası bütün kalorifer borularının temizliğini ve peteklerin temizliğini bu ifade den anlamalıyız. Zamana ve kullanıma bağlı olarak oluşan çamurlaşma, tortu tabakası ve oksitlenme bu uygulama ile tamamen temizlenir. Eğer bu temizlik yapılmadan kombi çalıştırılır ise ne olur. Kombi bakımı yapılmış olsa bile peteklerin içi ve kalorifer borularının içi kirli olduğundan kombi arıza verebilir.

Çünkü; kapalı devre çalışan bu sistemde peteklerde soğuyan su kalorifer borular aracılığı ile kombiye gelir ısınır tekrar peteklere gönderilir. Sirkülasyon bu şekilde sağlandığından ve sistemde hep aynı su sirküle edildiği için petek temizliği uygulamasının yapılması kombi bakımı kadar önemlidir. Durum çok net olup birbirinden ayrılması veya bağımsız düşünülmesi olanaksız olan bu sistemin parçalarının bakımı ihmal edilmemelidir.

Benzer Gönderiler: