1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Panel petek temizliği profesyonel petek temizleme cihazları ile yapılan uygulamadır.  Kalorifer petek temizliğini kendimiz yaparsak aslında kirli suyu boşaltıp temiz su doldurmuş oluruz. Panel radyatör temizliği ya da kalorifer peteği temizliği aslında bu değildir. Basınçlı cihazlarla kalorifer peteklerin kanalları temizlenmeli ve tıkanıklıklar açılmalıdır. Su ile eski tip petek temizleme işi eskilerden kalma bir uygulamadır.

Neden Petek Temizliği Yaptırmalısın?

Kombi bakımı yaptırılmadan önce aslında önce  kalorifer tesisatı ve panel petek temizliği yaptırılmalıdır. Kombi bakımı periyodik olarak yaptırılırken hep ertelediğimiz peteklerin bakımı temizliği asla ihmal edilmemelidir. Sadece kombi bakımı yapıldığında kalorifer peteklerinde ve kalorifer tesisatında bulunan çamur tortu temizlenmiş olmaz. Bu açıdan kombi çalıştırıldığında bütün pis su yine kombi içerisinden geçer bu da kombi arızalarına neden olur. Verdiğiniz para boşa gitmesin, ışın sorun çıkmasın istiyorsanız peteklerin temizliğini ihmal etmeyin.

Panel petek temizliği ve bakımı diye adlandırdığımız bu hizmet aslında petek cinsine göre adlandırılmıştır. Aslında petek temizliği demek aynı hizmeti kapsamakta aynı hizmeti ifade etmektedir.

Panel Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Panel Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Zira önce kombi temizliği yaptırılıp sonra petek temizliği yaptırılacak olursa peteklerde ve kalorifer tesisatında bulunan çamurlu su kombi içinden dönüş yaptığı için kombi zarar görecektir. Oysa önce kalorifer tesisatı petek bakımı yaptırılır ise sistemde çamurlaşma temizlenecektir. Bundan sonra kombi bakımı yaptırılınca kombi içinden kalorifer tesisatından gelen çamurlu su geçmeyecektir.

 Panel petek temizliği bu anlamda kombi bakımından önce yapılırsa çok daha isabetli olacaktır. Petek temizliği ve kombi bakımını aynı anda yapan çok hizmet veren tesisatçı bulunmamaktadır. Bu minvalde tavsiyemiz kombi bakımını yetkili servisine yaptırmanız olacaktır.

Panel Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Petek temizleme cihazı uygun noktadan kalorifer tesisatına bağlanır.
  • Önce sistemin kaba pisliği alınır.
  • Sonra sisteme ilaç verilerek cihazla tesisatta ve peteklerde sirkülasyon sağlanır.
  • Çözülen çamur tortu ve korozyon çözülür ve tesisat dışına atılır.
  • Kombi filtresi temizlenir.
  • Son olarak sisteme temiz su ilave edilerek sistem aktif edilir.

Cihazla panel petekler yerlerinden sökülmeden tesisat temizliği ve petekler aynı anda temizlenmiş olur.

Korozyon oluşumunun önüne geçmek için peteklerin sökülmemesi daha isabetli olacaktır. Cihaz ve ilaçlı yapılan temizlik ile panel petek kanalları tamamen temizlenir. Kalorifer borularının içinde oluşan korozyon da tamamen temizlenir. Kombi filtresi de temizlenir ve sıcak su sirkülasyonu tam anlamıyla sağlıklı sağlanır.

Bu işi hakkıyla yapan tesisatçı yok mu tabi ki var ancak bu işin hakkının vermeden yapanların sayısı maalesef çok daha fazladır. İşi garantili yapacak tesisatçı veya kombi bakım servisi ile çalışmanız sorunsuz hizmet anlamına gelir. Bu noktanın bu çerçevede atlanmaması gereklidir.

Panel petek temizliği petek cinsleri arasında en kolay temizliği yapılan petek cinsidir. Bu peteklerin kullanımı da verimli olup periyodik bakımları yaptırıldığı takdirde iyi ısıtan petekler olduğunu da söyleyebiliriz.