• Hizmet Saatlerimiz08:30 - 20:00
 • Sabit Numaramız(0212) 446 00 55
 • Mobil Numaramız(0535) 338 12 53
 • Whatsapp Numaramız(0533) 653 93 05

Merkezi sistem petek temizliği

Merkezi sistem petek temizliği

Merkezi sistem petek temizliği – Merkezi sistem petek temizliği ,merkezi ısıtma bakımı nasıl yapılır ?

Merkezi sistem petek temizliği denince bireysel peteklerin temizletilmesinin zor olduğu bir durum ortaya çıkar. Kış geldiğinde, ısınma ihtiyacımızı karşılayan tesisat hattı, kışın yoğun olarak kullanıldığında sıcaklık azalmaları ancak bu dönemde fark edilebilmektedir. Sıcaklık farklılıklarının ortaya çıktığı andan itibaren yapılması gereken, merkezi sistem petek temizliğidir. Bunun için uzman tesisatçılar ile iletişime geçmeniz sağlıklı sonuçlar almanız açısından önemlidir. Aşağıdaki videoda merkezi sistem filtrelerinin ne denli pislendiğini  izleyip göreceksiniz.

Bunu izledikten sonra hemen bu videonun altında da filtrelerin temizlenmiş halini göreceksiniz. Filtrelerdeki pisliğin çok daha fazlası tesisat içerisinde dolaşmakta olup, petek kanallarını tıkayarak ısı iletimini engeller. Merkezi sistem petek temizliği yapıldığı takdirde ısı artışının ciddi oranda arttığına şahit olacaksınız

Merkezi sistem petek temizliğini kişisel olarak yaptırmanız ancak daire girişine vana konulmuşsa mümkündür. Eğer kesme vanası yok ise ana hat kapatılarak dairenizde petekler sökülmeden peteklerin temizliği yapılır. Bu durumda kapatılan ana hattın vanası olduğundan hatta bağlı bütün daireler etkilenmekte ve hizmet kesintisi yaşanmaktadır. Dolayısıyla bu tablo ortadayken merkezi sistem petek temizliğini her birey istediği zaman istediği şeklide yaptırabilir ifadesi eksik kalmaktadır.

Bu tarz bir talep geldiğinde vatandaşa bu durumu anlatmak ta hayli zor olmaktadır. Müşteri petek temizliği hizmet almak istiyor fakat merkezi sistem olduğu için biz müşteriye efendim, siz bireysel olarak petek temizliği yaptıramazsınız. Ortak karar alıp bütün dairelerin temizliğini kazan dairesinden dairelere girmeden yapmamız gerekmektedir. Bahse konu durum müşteride bir hizmet alamama durumunu bizde hizmeti müşteriye sunamama durumu ortaya çıkmaktadır. Kaldı ki, bu tablo iki tarafı da üzmektedir.

Aşağıdaki videoda merkezi sistem temizliğinin bir parçası olan filtre temizliği ile filtrelerin temizlenmiş  haline şahitlik edeceksiniz.

Merkezi sistemin yapısını, bireysel kombili sistem ile merkezi sistem arasındaki farklılıklara değinelim. Her iki sistemin avantajlarını ve merkezi sistem petek temizliği hakkında bilgi vermeye çalışalım. Bu şekilde yazımızın daha verimli ve anlaşılır olacağını umuyoruz. Bu yazıda merkezi sistemin diğer bireysel sistem ile karşılaştırılmasını göreceğinizden tablo çok daha net olacaktır. Asıl konumuz merkezi sistem petek temizliği de olsa önce bu sistemi anlatmayı doğru buluyorum.

Merkezi sistem sitelerde, kooperatiflerde vb. büyük yapılarda binanın en alt kısmında tahsis edilen yere kurulumu yapılır. Yani merkezi ısıtma sistemi aynı amaçla ısı üretimi ve bunun tüketicisine ulaşmasın sağlayacak bağımsız bölümler dışında merkezi bir yerde toplanmasıdır.

Kurulan Merkezi  Sistem ana parçaları : Kazan, brülör, pompa, şiber vanalar, termostatik vanalar, elektromanyatik vanalar gibi unsurlardan oluşmaktadır. Bu sistemi tecrübeli profesyonel tesisat firmasına kurdurulmalıdır. Kaynağın çokça yapıldığı bu tesisatta kaynakçının önemi bir hayli ön plana çıkmaktadır.

Merkezi sistem bir binanın ısıtma sistemi olarak seçilmesi belli başlı unsurlara bağlıdır.
Bakıldığında ilk akla gelen binanın büyüklüğü, ne için kullanılacağı ve yakıt türü en belirleyici değişken faktörler arasındadır. Burada atlanmaması gereken bir unsurda hepimiz için önem arz eden noktalar önemlidir. Maliyet sabit gider tasarruf imkanı gibi faktörlerde bu anlamda atlanmamalıdır. Bunu sizlere artı ve eksileriyle sunacak kişi mekanik mühendisi ve mekanik tesisatçıdır.
Doğal gazın ülkemizde yaygınlaşması ile beraber bireyler daha özgür hareket etmekte ve kombili sisteme geçişlerde olmaktadır. Birey bunu yaparken belli başlı maliyetlere katlanmak zorunda da olsa bu tercihi yapmaktadır.
Çünkü bireysel kombili sistemde ortak kararlar alınmasına gerek olmadan istenilen düzeyde ısı tasarrufu ısı sarfiyatı yapabilmektedir. Merkezi sistemde ortak giderler söz konusu olup bireysel bahse konu bu sistemde böyle bir şey söz konusu değildir.
Sizi bağlayan tek unsur aile bireyleridir. Merkezi sistemde, ısı pay ölçer ile adaletsiz enerji tüketimin yeni önüne geçildiğini hepimiz bilmekteyiz. Bahse konu bu durum çoğu kez komşu ilişkilerini sosyal yapıyı etkileyen bir unsur halini almıştı.

Geriye dönülüp bakıldığında insanlar bireysel  sisteme mali olarak yeteri bütçeye sahip olsa da geçemiyordu. Nedeni yakıt türü, oysa şu an doğal gaz olamayan pek yer kalmadı bu da ısınma anlamında ısı kaynağını seçme konusunda da insanları özgürleştirdi.

Madem bireysel ve merkezi sistem arasında farklılıklar var gelin bu iki sistemi ayrı ayrı ele alıp artılarını ve eksilerini görmeye çalışalım.

Merkezi sistem neden tercih edilmelidir ?

 • Ekonomik ömrü uzun olduğundan  bu ciddi bir avantajdır.
 • Merkezi sistemde tadilat gerektirici bir unsur olduğunda sadece kazan dairesinde uygulama yapılacaktır.
 • Bir arıza meydana geldiğinde daire sahiplerinin evde bulunması beklenmeksizin gerekli müdahale yapılır.
 • Merkezi sistem çoklu kazan yapıldığında yedekleme yapılmış olacağından ısıtma kesintiye uğramadan devam edebilmektedir.
 • Merkezi sistemde ısı gücü daha yüksek olup, sıcak suya ulaşım daha hızlı ve kesintisiz olabilmektedir.
 • Merkezi sistemde bütün sistem ve cihazlar merkezde toplandığında burada oluşabilecek arızi durumların oluşturacağı risk daha azdır. Bireysel sistemde, tesisat ve cihaz evin içinde olduğunda sistemde oluşan ses direkt size ulaşmaktadır. Burada sistemde oluşan ses bireyleri rahatsız edici durumu da ortadan kaldırmaktadır.

Bireysel ısıtma sistemi neden tercih edilir ?

 • Bu sistemde yakıt tüketiminin tahsilatı yönetim tarafından yapılmaz. Kişi kendi sarfiyatını kendi belirler ve ödemesini kendi yapar. Bir adaletsizlik olma durumu yoktur.
 • Gaz dağıtım şirketine karşı her birey kendi sorumludur. Ortak kullanımlardan dolayı oluşan ödeme sorumluluğu yoktur.
 • Bireysel kullanım olduğu için enerji tüketimine daha fazla dikkat eder. Bu da milli gelire katkı anlamına gelmektedir.
 • Merkezi sistemlerde kolonlardan dolayı oluşan ısı kayıpları bireysel sistemde söz konu su değildir.
 • Kazan  dairesi için binada ayrı merkezi bir yer ayrılmasına gerek olmadan ilgi alan farklı bir ihtiyaç için kullanılabilir.
 • Dire sahibi kullanacağı kombiyi cihazı her ne kullanacaksa,seçimini kendi yapabilir.
 • Isı üretimi ve dağılımı aynı daire içerisinde olduğundan ısı kaybı az olur denebilir.
 • Kullanıcı istediği ısıda yakma konforuna sahip olduğundan, merkezi sitem ile karşılaştırıldığında bu da kişiye keyif verici bir durum olabilir.

Bireysel sistemler sadece kombili sistem mi tabi ki hayır. Bunlara da değinecek olursak kombi dışında kat kaloriferleri, sobalar, şömineler, şofben ve termosifonları da burada belirtmek gerekmektedir. Merkezi sistem ile bireysel kombili sistem hakkında umarım bilgi vermişizdir. Yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum bırakın.

Diğer tesisat hizmetlerimiz :

Merkezi ısıtma bakımı 

Petek temizliği

Petek arası toz temizliği

Koku tespiti

Su kaçağı bulma

Tıkanıklık açma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

(0535) 338 12 53