• Hizmet Saatlerimiz08:30 - 20:00
 • Sabit Numaramız(0212) 446 00 55
 • Mobil Numaramız(0535) 338 12 53
 • Whatsapp Numaramız(0533) 653 93 05

Merkezi ısıtma

Merkezi ısıtma

Merkezi ısıtma – Merkezi sistem petek temizliği nasıl yapılmalıdır ?

Merkezi ısıtma, kazan dairesi dediğimiz bütün cihaz kurulumunun yapıldığı ana  merkezden bütün bir sistenin idare edildiği sistemdir. Sitedeki blok bağımsız bölümlerin tek ana merkezden kumanda edilerek ısıtıldığı ve sıcak su ihtiyacının karşılandığı sisteme verilen adıdır. Merkezi ısıtma petek temizliği de tam bu noktada bina sakinlerinin ayrı ayrı petek temizliği yaptırması çok zordur. Temizlik yaptırılmış olsada çok bir fayda sağlamayacağını da belirtmek isterim. Yapılması gereken sağlıklı uygulama merkezden yani kazan dairesinden bütün kolonların temizliği ve bu klonlara bağlı bütün peteklerin temizlenmesi şeklinde olacaktır. Zira siz dairenizde petek temizliği yaptırdınız bunun sonucu geçiçi çözümdür.

Çünkü, kazanda oluşan pislik, sizin dairenin bağlı olduğu kolonda oluşan pislik kapalı devra çalışan bu sisitemde sizin petekler pislikle dolması kaçınılmazdır. Merkezi ısıtma çalışma düzeneği içinde çok karmaşık gibi görünse de sistem kurulumunu yapan tesisatçı konuya hakimdir. Bu sistemin çalışma prensibini iyi bilmekte ve merkezi sistem kurulumunu buna göre yapmaktadır.

Merkezi sitem kurulumu sağlıklı yapıldıktan sonra bütün bağımsız bölümlerin ısıtılması ve sıcak su temini çok kolay sağlanır. Merkezi ısıtma sisteminin bakımları iyi yapılmalı ve kazan dairesindeki rutin kontroller yapılmalıdır. Burada vurgulamakta yarar var mutlaka bakımlar periyodik olarak yaptırılmalıdır. Merkezi ısıtma petek temizliği de yaptırıldığı takdirde bireyler oturdukları dairelerde en iyi derece de ısınma şansına sahip olacaktır.

Bahse konu bu sistemde yakıt türü ne olursa olsun tasarruflu ve en verimli şekilde kullanılmalıdır. Bunun için yapılması gereken hususlar konusunda bilgi paylaşımında bulunmak istedik.

Periyodik bakımların yapılıyor olması en temel gerekçemiz olmalıdır. Zira periyodik bakımların yaptırılmadığı merkezi sistemde yakıt tüketimi çok fazla olacak ve ısınma performansı da düşük olacaktır. Bu tesisat bakımı içerisinde brülör bakımı ayrı bir öneme sahiptir. Sebebi, kullanılan yakıt türünün hava ile karışım sağlayarak uygun oranda yanmanın gerçekleştirildiği parçadır. Brülörle ilgili de aşağıda bir kaç cümle ile açıklama yapmaya çalıştık.

Doğal gaz yakıtlı kazanlarda ateşleme ve gaz püskürtme görevi olan elektronik olan sistemin en hayati parçasıdır. Bakımı bu anlamda çok önemlidir. Burada brülör bakımının sıradan kişilere yaptırılmamAsı gerektiğini aklımızdan çıkarmayalım.

Bu videoyu izledikten sonra filtrelerin temiz halini görmek için hemen aşağıdaki videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kazan bakımı ve tesisat temizliği yapıldığında kazanda ayrılan boşluklarda oluşan kirli tabaka temizlendiğinde ısınma performansı artacaktır. Nedeni, içeride yanan doğal gaz metal kısmen teması çok daha iyi olacağından, kazan içindeki ısınma çok daha çabuk gerçekleşecektir. Bu noktada sirkülasyon pompalarının bakımı da yapıldığını düşündüğümüzde çabuk ısınan suyun sirkülasyonu da hızlı olacaktır. Merkezi sistemde çalışan peteklerin ısıtması da bu yönde çok daha hızlı ve yüksek ısıda olacaktır.

Bu noktada şunu da vurgulamak isterim. Kış günü merkezi sistemde bir arıza olması demek bütün apartmanda oturan kişilerin mağduriyeti anlamında geleceğinden önemi daha da fazla ortaya çıkmaktadır. Bu sistemde petek temizliği birey olarak veya daire olarak ayrı yaptırma imkanı da çok zor olduğundan durum çok net. Periyodik kazan bakımı merkezi sistem petek temizliği, merkezi kolon bakım elzemdir.

Merkezi Isıtma ve Avantajları

Merkezi sistemin ilk yatırım maliyeti bireysel sisteme göre daha avantajlı, ekonomik ömrü daha uzundur. Bireysel sistemde sıcak su alma imkanı sınırlı olup, merkezi sistemde sıcak su temin edilirken bu sıkıntı yaşanmaz. Bireysel sistemde boyler kullanıldığı takdirde sıcak su temininde sıkıntı yaşanmaz. Merkezi sistemde tadilatlar, temizlikler ,bakımlar, kazan dairesinden yapılacağından bina sakinleri rahatsız edilmeden çözüme ulaşılmış olur.

Merkezi sistemde dezavantaj ise bireylerin yakıt tüketiminin paylaşımı adil olmayabilmektedir. Bu sistemde petek temizliği yapılırken mutlaka ama mutlaka bu işi çok iyi bilen profesyonel ekiplerle iletişime geçin.

Bu sistemde diğerlerine göre daha kompleks bir yapıya sahip olduğu için sistem iyi bilinmelidir. Merkezi sistem temizliğinin ve bakımının nasıl yapılacağı hakkında da bilgi ve tecrübeye sahip olunmalıdır. Bütün işlem kazan dairesinden yapıldığı için bireylere rahatsızlık vermez. Her daireye ayrı ayrı girilmesine gerek kalmaksızın daha hızlı daha tasarruflu bir işlem olacaktır.

Bu tesisat türünde ortak kulanım söz konusu olduğu için tek başınıza ya ben dairemde petek temizliği  yaptırmak istiyorum. Böyle bir işlemde cihaz ile tek noktadan bağlantı yapılıp petekler sökülmeden temizlik şansı yoktur. Genel itibari ile petek temizliği, kazan dairesinden bütün dairelerin temizliği şekliden yapılmaktadır. İlla ben dairemin temizliğini yaptıracağım derseniz o zaman petekler tek tek sökülüp temizlenmelidir.

Merkezi ısıtma

Merkezi ısıtma sistemine bakıldığı zaman tesisatlar eski tip tesisat ve demir borudur. Dolayısıyla bu hatlarda çürümeler, zayıflamalar görülmektedir. Merkez sistemin bakım ve temizliğini yapacak ekiplerin tesisatı iyi analiz etmeleri gerekir. Kimyasal ilacın kaliteli, siteme zarar vermeyen ilaç ile yapılması yanında bahusus, ilacın dozajının da iyi ayarlanması gerekmektedir. Gerekli görülürse sistem koruyucu kimyasal ilaçta kullanılmalıdır.

Bu tip tesisatta temizlik ve bakım sonrası daralan boru çapları açılır, sistemde sirkülasyon kolaylığı sağlanmış olur. Isı ulaşması gereken her noktaya rahatlıkla ulaşır. Radyatörler ve boru hatları açılmış olur, radyatörlerde homojen ısınma gerçekleşir, enerji kayıpları önlenmiş olur, enerji kayıpları azalacağından enerji maliyetleri de azalmış olur. Belki bu konuya ilişik yazılacak çok daha farklı şıklarda olabilir. Bakım ve temizlik sonrası tasarruf ettiğinizi faturanızda gözlemleyeceksiniz.

Merkezi ısıtma sistemlerinde, doğal gazın emniyetli, ekonomik ve sağlıklı kullanabilmesi için neler yapılmalı bunları sizlerle paylaşmak istedik.

En öncelikli husus periyodik bakımların mutlaka yapılıyor olması gerekmektedir. Sonbahar mevsiminde yakıtın hava ile uygun oranda karıştırılarak tam verim alınabilmesi için tam yanmayı sağlayan( brülör) ‘ün bakımının yapılması gereklidir. Yine bu mevsimde kazan dairesinin bakımı yapılmalıdır.

Kazan dairesinin iç kısmı istenilen temizlikte olduğu zaman içeride yanan doğal gaz metale daha yakın temasta bulunmaktadır. Böylece kazanın içindeki suyun daha erken ısınması sağlanmış olur. Suyun bu şekilde erken ısınması paralelinde ısı sirkülasyonu daha hızlı sağlanacak olup, petekler daha çabuk ısınacaktır. Bundan öte kazan dairesinin bakımlı olması demek, kazan dairesinin uzun ömürlü olması demektir. Bu sebeple kış ortasında sistem arızalanıp bütün apartman sakinlerinin mağduriyetine sebep olunmaz.

Merkezi ısıtma bakımı

Merkezi ısıtma sisteminde, kazan dairesi günlük bakımı nasıl yapılır ?

Merkezi sistem kazan dairesi günlük bakımın da yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Fotosel kontrol edilmeli,
 • Su seviyesi gösterge havası alınmalı,
 • Kazan günde bir kaç kez blöf edilmeli,
 • Kazan üzerinde bulunan su ve buhar yakıt tesisatı üzerindeki kaçak oluşan flanş ve bağlantı yerleri kontrol edilip sıkıştırılmalı,
 • Emniyet ventilinin kolayca açılabilecek durumda olup olmadığı kontrol edilmeli,
 • Bu sistemde katı yakıtlı kazanlar dayanma sonucunda oluşan küllerin temizlenmesi gereklidir.

Kazan pompa bakım servisi

Aylık bazda kazan dairesi kontrolü de yapılmalıdır. Peki bu kontrol aşamasında neler yapılmalı şimdi bunları beraber inceleyelim. Brülör temizliği yapılmalı, yakıt filtresi temizlenmeli, elektrik tesisatının kontrol edilerek gerek görülürse bir elektrikçiye kontrol ettirilmelidir. Duman boruları bir kaç kez temizlenmeli, su seviye otomatiğini deneyip test edilmeli, su seviyesini düşürüp çalışıp çalışmadığının kontrolü yapılmalı dır. Sistem bünyesindeki bütün bu bakım işlemleri, sağlıklı ekonomik ve oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek için tavsiye edilmektedir.

Merkezi ısıtma sisteminde yıllık bakımda neler yapılmalıdır ?

Kazan tamamen boşaltılmalı,baca temizliği yapılmalı, kazanın içi yüksek basınçlı su ve kimyasal ilaçla iyice yıkanmalıdır. Korozyon ve sudaki kireç sebebi ile oluşan tabaka sökülmeli,eskimiş contalar değişmelidir. Yüksek verim alabilmek, sağlıklı ve kesintisiz ısınmanın sağlanmalıdır. Bunu için kazan dairesi bakıcısının ve yönetimin kazan dairesi bakımlarını ihmal etmemesi gerekmektedir.

Merkezi ısıtma bakım servisi

Kazanların aktif olduğu sonbaharda bacaların emiş değerleri ölçülmeli ve elde edilecek emisyon değerleri ışığında ayarlar yapılmalıdır. Bu şekilde yakıttan tasarruf imkanı sağlanacak ve çevre kirliliğine neden olabilecek zararlı gazlar minimize edilecektir. Kazan dairesinin temizliği hususunda titiz davranmalı toz ve nemden arındırılmalıdır. Kazan dairesi amacı dışında yani, kapıcı dairesi, depo tarzı ihtiyaçlar için kullanılmamalıdır. Kazan dairesinden çıkan borular ve vanalara yalıtım yapılması da önem teşkil etmektedir.

Bu hizmet için Uzmanlar tesisatı arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer tesisat hizmetlerimiz :

Merkezi sistem petek temizliği

Petek temizliği

Petek arası toz temizliği

Tıkanıklık açma

Su kaçağı bulma

Koku tespiti

 1. Ankara da lojmanda merkezi sistemle isiniyoruz.6 katlı binanın giriş katindayiz dokum petek odanın bir tane ısınmıyor neden olabilir temizlik yapilir mi ayrıca tesisatta eski.diğer sorumda temizlik halinde binanın suyu eve dolar mi

  • Merhaba, Odadaki tek bir peteğin ısıtmaması tesisattaki kirliliğin burada yoğunlaşmış olmasındandır. Merkezi sistemde bireysel petek temizliği yapılsa bile sorunun çözümü geçici olacaktır. Burada yapılması gereken, Merkezden bütün dairelerdeki peteklerin temizlenmesi, kazan dairesindeki pompaların bakımı, filtrelerin temizlenmesi , kolonların temizlenmesidir. Bu uygulama ile bütün sistem temizlenerek kalıcı çözüm sağlanmış olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

(0535) 338 12 53