Kış geldi 266 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerin alt kısmı çok soğuk diyorsanız ve peteklerin alt taraflarının soğuk olmasının nedenini soruyorsanız bunun cevabı genelde petek kanallarının tıkanmış olmasıdır. Peteklerin altı soğuk üstü sıcak, peteklerin bazılarının alt kısmı soğuk peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz sorularına da burada cevap verelim.

Peteklerin altı soğuk ise petek kanallarının tıkanmış olabileceği söylenir, çözüm ilaçlı cihazlı petek temizliğidir. Peteklerin bazılarının altı soğuk bu durumda hava oluşmuş ihtimali az da olsa vardır. Ancak yine petek kirliliği daha ağır basar. Peteklerin neden yarıdan aşağısı ısınmaz buna cevap olarak şu söylenebilir. Eğer petek yarısı alt taraf ise kirlilik vardır. Yo eğer üst yarısı ısınmıyor ise hava verdir denebilir. Petek alt üst sıcaklık farkı bu ili farklı duruma göre cevap bulur.

Peteklerin Alt Kısmı Çok Soğuk | Uzmanlar Tesisat

Peteklerin Alt Kısmı Çok Soğuk | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteklerin Alt Kısmı Çok Soğuk 

Havalar soğuduğunda kalorifer peteklerinin ısıtmadığının farkına varırız. Kış geldiğinde herkesin tek isteği evin sağlıklı bir şekilde ısınması, ekonomik bir ısınmanın sağlanmasıdır. Kışın hemen herkesin en önemli gideri ısınma giderleri olarak dile getirilir. Isınmada son yılların en fazla kullanılan yöntemi kalorifer tesisatıdır. Bu yöntemle evlerin ısınması hem ekonomik şekilde, hem de evdeki tüm alanların ısınması istenilen düzeyde olur. Ancak kalorifer tesisatına iyi bakılmadığı zamanda çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlardan biri de peteklerin altı çok soğuk kalmasıdır. Eğer peteklerin alt kısmı  çok soğuk kalıyorsa, peteklerin dibinde atık maddeler, çamur kalıntıları birikmiştir. Bunlar temizlenmediği takdirde peteklerdeki bu sorun artarak devam edecektir.

Peteklerin alt kısmı soğuk kalıyorsa, gecikmeden bir servis ile iletişime geçmelisiniz. Hemen petek temizliği hizmeti alarak peteklerdeki kirlenmeyi temizletmelisiniz. Petek temizliği yapılırken peteklerin yerinden sökülmesine de gerek kalmaz. Petek temizleme makinesi bu atık maddeleri, çamur kalıntılarını rahatça temizler. Kullanılan özel bir kimyasal da peteklerde oluşan kirecin temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede peteklerin alt kısmı da ısınmaya başlar.

Kalorifer Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır?

Her yıl yapılmasa da iki senede bir yapılacak temizlik ile sistemdeki sirkülasyon kolay sağlanacaktır. Bu sayede kombide oluşabilecek arızaların da önüne geçilmiş olunur. Uzun ömürlü kalorifer petekleri ve kombi için bakım yaptırmayı ihmal etmeyin. Yapılan kalorifer petek temizliği ile ısınma çok daha tasarruflu sağlanarak maksimum fayda sağlanır. Kısaca panel peteklerde 2 yılda bir petekler temizletilmelidir. Alüminyum petekler için bu süre 1 yıl olmalı ve demirdöküm petekler için bu süre 2 yıl olmalıdır.

Benzer Gönderiler: