Kalorifer Petek Tesisat Temizliği 253 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Son petek neden ısınmaz için söyleyeceğim şey şudur, sıcak su son peteğe ulaşıncaya dek ısı kaybeder. Mesafe ne kadar uzak ise o kadar ısı kaybına uğrar. Son peteğin ısınmamasına bir neden bu gösterilirken diğer neden ise peteğe ulaşan sıcak suyun peteğin tüm kanallarında dolaşım sağlamamasıdır. Petek kanalları tıkalı olduğunda sıcak su peteğin tıkalı olan kanallarına giremeyeceğinden sıcak suyun girmediği petek kanalları da soğuk kalır. Peteklerin bazıları ısınmıyor ya da  kombiye uzak petek ısınmıyor gibi şikayetlerin temelinde bu olumsuzluklar yatar.  Havası alındığı halde ısınmayan petek de bu kategoriye girer.

Son petek neden ısınmaz? | Uzmanlar Tesisat

Son petek neden ısınmaz? | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Tesisatında Son Petek Neden ısınmaz ?

Kombinin ısıttığı sıcak su kalorifer tesisatı aracılığı ile en son peteğe gidene dek ısı kaybeder. Çalışma prensibi gereği kombinin ısıtıp hazırladığı suyu kalorifer tesisatı da nihai nokta olan peteklere ulaştırır. kombiye en uzak petek neden ısınmaz ile ilgili merak edilen sorunun cevabı bu kısımda gizlidir. Bunu bir örnek ile açacak olursak kombiden çıkan sıcak su örnek verecek olursak 55 derece ile çıkmış olduğunu varsayalım. Kombiden çıkan sıcak su ilk peteğe 55 derece ile gider ise bir sonrakine bir kaç derece daha düşük sıcaklıkta ulaşır. Bir sonraki peteğe biraz daha düşük sıcaklık derken en son peteğe ulaşıncaya kadar belli bir ısı kaybına uğrar.

Bu süreçte tesisatta kullanılan ara malzemelerde sıcaklığı etkiler. Kalorifer tesisatında özellikle dirsek kullanımı fazla ise ısıyı ciddi oranda etkiler. Bütün bu olası durumların yanında birde petek kalorifer tesisatınız kirli ise buda ısıyı ciddi oranda etkiler. Hepsini toplayıp baktığımızda son peteğin neden ısınmadığını umarım resmedebilmişizdir.

Kalorifer Petekleri ısıtmıyor Ne Yapmalıyım?

Isınmayan petekler için yapılması gereken şeye karar verilirken önceden peteklerden verim alınmadığına bakılmalıdır. Önceden ısındığınız halde sonradan ısınamıyorsanız burada petek kanallarının tıkandığından bahsedebiliriz. Eğer oturduğunuz günden bu güne hiç ısınamadıysanız burada tesisatta sorun olduğu söylenebilir. O yüzden yukarıda bahsettiğimiz son petek neden ısınmaz mevcut durumda olan ve bilinen sorunlardandır. Bu açıdan yapılacak şeye karar vermek için ana neden iyi bilinir ise sonuç odaklı bir hizmet almak çözüme ulaşmak kolay olacaktır.