Havalar soğudu 333 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor ise burada ters giden bir şeyler var emektir. kombi musluktan akan suyu ısıtıyor ama petekleri ısıtmıyor ise ya kombide arıza var ya da petekler tıkanmıştır. Kombi çalışıyor kalorifer peteklerini ısıtmıyorun diğer bir nedeni de çok düşük ayarda kombi çalışıyor ise petekleri ısıtmaya gücü yetmeyebilir. Farklı bir versiyonu da  kombi su basıncı düştüğünde kombi arızaya geçer ve petekler ısınmaz sıcak su akmaz.

Kombi Suyu ısıtıyor Petekleri ısıtmıyor Nedeni Nedir?

Kış geldiğinde peteklerin ısıtıp ısıtmadığını petekler çalıştığında anlarız. Kombi Suyu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor durumu ilk başta kombi arızası gibi algılansa da ifade edilmek istenen şudur. Kombide arıza yok buna rağmen peteklerden gerekli sıcaklığı alamıyorum. Peteklerin altları buz gibi üstleri ılık bunun nedeni nedir merek ediyorum. Kış soğuğunda daha bir hissedilen ve farkına varılan bu durum tesisatla ilgili arıza yok ise petek tıkanıklığı ve tesisat tıkanıklığı ile ilgilidir.

Kombi Suyu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Kombi Suyu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor | Uzmanlar Tesisat

Evinizi kalorifer tesisatı ile ısıtıyorsanız, peteklerin ısınmaması gibi bir sorunla her zaman karşılaşabilirsiniz. Özellikle Kombi petekleri ısıtmıyor diyorsanız, hemen bir usta çağırmalısınız. Petekler kontrol edilerek içinde biriken atık maddeler, kireç tabakaları temizlenmelidir. Kalorifer tesisatında bulunan suyun sertlik derecesine bağlı olarak peteklerin içinde kireç oluşmaya başlar. Bu kireçlenme tesisatın borularını ve vanaları da etkiler. Bu kireçlenmenin zamanında temizlenmemesi, kireç tabakalarının kalınlaşmasına ve peteklerin ısınmamaya başlamasına neden olur.

Kombi Petekleri ısıtmıyor, bu sorunun kaynağı muhtemelen kombiniz değil peteklerinizdeki kirlenmedir. Kirlenen petekler sağlıklı çalışan kombiye bile zarar verir. Petek temizliği ihmal edilirse kombinizin arıza ışığı sıkça yanabilir. Bu yüzden kış gelmeden hem kombi bakımını yaptırmalı, hem de petek temizliği yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Peteklerin kirlendiğini ısınmamaya başlamasından anlayabilirsiniz. Kombinin ısısını yükselttiğinizde bile sorun çözümlenmez. Petekler hala ısınmaz, özellikle alt kısımları soğuk kalır. Bunu gidermenin tek yolu profesyonel bir şekilde hizmet alınarak, petek temizliği yapılmasıdır.

Kalorifer Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kış ayı gelip de soğuklar kapıya dayandığında kombiyi açıp ısınmak istediğinizde ısıtmayan petekler canınızı sıkar. Acaba sorun kombide mi peteklerde mi diye düşünürsünüz. Kombi derecesini yükseltip denemek istersiniz ancak sonuç pek değişmez. Bir araştırma yaptığınızda petek kanallarının tıkanması sonucu sıcak suyun dolaşımda bulunmadığını öğrenirsiniz.

Buna bağlı peteklerde sıcak su dolaşamayınca peteklerinde ısıtmadığına kanaat getirirsiniz. İlaçlı cihazlı petek temizliğinin çözüm olacağını düşünerek petekleri temizletmeye karar verirsiniz. Kalorifer petek temizliği ilaçlı makineli petekleri yerlerinden sökmeden tek noktadan cihaz bağlanarak yapılır. Banyodaki havlupan petek sökülüp makine buradan bağlandığında bütün kalorifer tesisat borularında ve peteklere buradan ulaşılır. Tıkanan ve kirlenen petek kanalları ve kalorifer boruları bu şekilde temizlenir.