Tesisatçı 2245 kez görüntülendi

Petek havası alınırken kombi açık mı olmalı, kombi kapalı olursa petek havası alınır mı ?

Peteklerde oluşan hava kalorifer tesisatının sağlıklı çalışmasında etki olarak büyük etkiye sahip olup, küçük bir sorundur. Bu sorunun nasıl çözüleceği hakkında fikir sahibi olmak, sorunun çözülmesinde büyük bir adım olacaktır. Petek havası alınırken kombi açık olmalı mı, petek havası alınırken kombinin açık olmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kombi açıkken petek havası bir sorun teşkil etmeden alınabilir. Bu uygulamada kombi açık veya kapalı fark etmez, petek havası alınabilir ?

Peteklerde oluşan hava kombinin çalışmasında, arıza moduna geçmesinde etkendir.  Kombi içerisinde oluşacak küçük su kabarcıkları bile kombinin çalışmasına olumsuz etki eder. Pompa görevini yapmaz ve peteklere sıcak su sirkülasyonu gerçekleşmez. Kombi, petek ve kalorifer tesisatı bir bütün olup, birinde oluşan bir arıza diğerlerini etkiler desek yanlış olmaz. Burada tabiki etki sırasına bakılacak olursa, beyin görevi gören kombi arıza yaparsa sistem zaten çalışmayacaktır. Kalorifer tesisatında bir arıza meydana gelse kısmi kesinti olacaktır. Yine peteklerde arıza olması kısmi hizmet kesintisine neden olacaktır.

Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı, kombi kapalı olursa petek havası alınır mı ? Bu sorunun cevabı her iki durumda da evet alınabilir. Yukarıda yazımızda bunu detaylandırmaya çalıştık. Burada bir defa daha şunu ifade edelim. Petekler ısıtmıyor havasını alalım ki, petekler ısıtsın. Bu yaklaşımda her durum için geçerli olmayıp, istenilen sonuç elde edilemez. Anlatmaya çalıştığım peteklerin ısıtmaması her durum için petek havasına bağlanamaz. Peteklerin üst kısmı ısıtmıyorsa peteklerden hava alma gereklidir denebilir.

Petek havası alma

Oysa peteklerin altı ısıtmıyor ise kuvvetle muhtemeldir ki, petek kanalları tıkanmış olup sıcak su sirkülasyonu sağlanamamaktadır. Her iki durumda da petek havası almak sorunun çözümünde istenilen sonuç elde edilemez. Peteklerin üst kısmı ısınmadığında petek havası almak çözüm olabilirken, petek altı ısıtmadığında petek havası almak çözüm olmayacaktır.