Tesisatçı 160 kez görüntülendi

Gizli sıhhi tesisat sızıntılarını bulma ve onarma – Uzmanlar tesisat kolay tesisat çözümleri ile yanınızda

Hemen hemen hepimizin başına gelen durumlardan biridir sıhhi tesisatta kaçak çıkması. Peki nedir bu kaçakların sebebi ve kaçak oluştuğu zaman nasıl bulunur. Tesisatlarda kaçak çıkmasının en büyük sebebi yapımı sırasında kullanılan borunun kalitesiz oluşu veya tesisatı yapan ustanın hatasıdır. Zedelenen boru zamanla çatlayıp kaçak oluşmasına sebebiyet verebilir. Bazen de bizden kaynaklı hatalar ve dikkatsizlikler sebebiyet verebilir. Kaçak bulmak teknolojinin gelişmesine paralel olarak oldukça kolaylaştı. Ancak hala çok küçük kaçakların tespiti zor ve zaman almakta. Sizlere gizli sıhhi tesisat sızıntılarını bulma ve onarma nasıl olur konusundan bahsedeceğim.

Gizli sıhhi tesisat sızıntılarını bulma ve onarma

Gizli ve çok küçük kaçakları bulmak oldukça zordur. Kaçak olduğunu anlamak bile bazen çok zor anlaşılır. Alt kat tavanında terleme veya sizin evinizde kabarmayla anlaşılabilir. Kaçak sızıntı şeklinde değil damla şeklinde olabilir. Buda dinleme cihazı ile tespiti zorlaştırır. Şimdi isterseniz nasıl bulunacağından bahsedelim.

Öncelikle yapılması gereken su sayacınızda bulunan her iki vanayı kapatıp borulardaki suyu en altta bulunan musluğu açarak boşaltmak. Daha sonra evdeki bütün musluk ve bataryalar sökülerek kör tapa ile kapatılır. Kombi giriş çıkışları da körlenmelidir. Bir musluk ağzından kompresör ile tesisata yüksek basınçlı hava basılır. Basıncın etkisi ile gizli kaçağın bulunduğu yer biraz daha açılacak ve bulunması daha kolay hale gelecektir. Artık akustik dinleme cihazı ile dinleme yapılarak kaçak noktasal olarak bulunabilir. Kaçak bulunduktan sonra küçük bir alan kırılarak tesisat borusu tamir edilir. Kırılan yer kapatılmadan önce mutlaka tesisata su basıp tamir edilen boru kontrol edilmelidir.

Gizli sıhhi tesisat sızıntılarını bulma ve onarma uygulamasında başarıyı yakalamış Uzmanlar tesisat yaptığı işe garanti vermektedir.